Huzurevlerinde rekreatif aktivitelere katılan yaşlıların yalnızlık düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the loneliness levels of elderly people participating in recreational activities in nursing homes in terms of different variables
- Tez No: 1014833
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, huzurevlerinde yaşayan yaşlıların rekreatif aktivitelere katılımları ile yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu model kullanılmıştır. Araştırma örneklemini Ankara il sınırları içerisinde bulunan Çubuk Abidin Yılmaz, Öğretmen Necla Kızılbağ ve Süleyman Demirel Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerinde kalmakta olan; yaş ortalamaları 74(±1), vücut ağırlıkları ortalamaları 78(±1) kg ve boy uzunlukları ortalamaları 167(±1) cm olan 120 yaşlı birey oluşturmaktadır. Çalışma kapsamına alınan 120 yaşlı katılımcı; deney (n=60) ve kontrol (n=60) grubu olmak üzere iki eşit gruba ayrılmıştır. Çalışmamızda rekreatif aktivite olarak 8 haftalık bocce, dart, jenga ve stretching aktiviteleri uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ve yalnızlık düzeylerini ölçmek amacıyla Gierveld ve Kamphuis (1985) tarafından geliştirilen Akgül ve Yeşilyaprak (2015) tarafından Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan“Yaşlılar İçin Yalnızlık Ölçeği (YİYÖ)”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 25.0 istatistik paket programından yararlanarak analiz edilmiştir ve anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak belirlenmiştir. Verilerin dağılım durumubasıklık ve çarpıklık değerleri üzerinden bakılmış ve verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Verilerin normal dağıldığı saptandıktan sonra deney ve kontrol grubunun ön test sonuçlarına göre demografik bilgileri ile yalnızlık kaliteleri arasındaki ilişki analiz edilmiştir. İkili karşılaştırmalar için bağımsız örneklem t-testi, ikiden fazla karşılaştırmalar için tek yönlü ANOVA testi uygulanmıştır. Deney ve kontrol grubunun ön test puan ortalamalarının arasındaki farkı incelemek adına bağımsız örneklem t-testi uygulanmıştır ve anlamlı bir fark bulunmamış olup grupların başlangıç seviyeleri birbirine eşit olduğu belirlenmiştir. Deney ve kontrol grubunun ön test ve son test puan ortalamaları arasındaki farkı incelemek adına bağımlı örneklem t-testi uygulamıştır. Araştırmadaki demografik bilgilerin analiz sonuçlarına bakıldığında; yalnızlık düzeyi ile yaş, boy uzunluğu, eğitim durumu, medeni durum, çocuk sayısı ve maddi durum değişkenleri arasında anlamlı ilişki tespit edilirken cinsiyet ve vücut ağırlığı değişkeni arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Çalışmamızın uygulamaya yönelik sonuçları incelendiğinde; deney grubunun ön test ve son test puan ortalamaları arasında anlamlı fark bulunurken kontrol grubunun ön test ve son test puan ortalamaları arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Sonuç olarak huzurevlerindeki yaşlılara yönelik uygulanan rekreatif aktivitenin yalnızlık düzeylerinde anlamlı seviyede farklılık oluşturduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between participation in recreational activities and loneliness levels among elderly individuals living in nursing homes. In the research, the pre-test/post-test control group model, one of the quantitative research methods, was employed. The research sample consists of 120 elderly individuals staying in Çubuk Abidin Yılmaz, Öğretmen Necla Kızılbağ, and Süleyman Demirel Nursing Home Elderly Care and Rehabilitation Centers within the provincial borders of Ankara; with a mean age of 74 (±1), a mean body weight of 78 (±1) kg, and a mean height of 167 (±1) cm. The 120 elderly participants included in the study were divided into two equal groups as experimental (n=60) and control (n=60) groups. As recreational activities, an 8-week program of bocce, darts, jenga, and stretching activities was implemented. As data collection tools, a“Personal Information Form”prepared by the researchers and the“Loneliness Scale for the Elderly (LSE),”developed by Gierveld and Kamphuis (1985) and tested for Turkish validity and reliability by Akgül and Yeşilyaprak (2015), were utilized to measure loneliness levels. The data obtained in the study were analyzed using the SPSS 25.0 statistical software package, and the level of significance was set at p<0.05. The distribution of the data was examined through kurtosis and skewness values, and it was determined that the data followed a normal distribution. Following the determination of normal distribution, the relationship between demographic information and the quality of loneliness was analyzed based on the pre-test results of the experimental and control groups. Independent samples t-test was applied for binary comparisons, while one-way ANOVA was used for comparisons involving more than two groups. An independent samples t-test was performed to examine the difference between the pre-test mean scores of the experimental and control groups; no significant difference was found, indicating that the baseline levels of the groups were equivalent. A dependent (paired) samples t-test was conducted to examine the difference between the pre-test and post-test mean scores within the experimental and control groups. According to the analysis of demographic information, a significant relationship was identified between loneliness levels and the variables of age, height, educational status, marital status, number of children, and financial status, whereas no significant relationship was found with gender and body weight. Upon examining the practical results of the study, a significant difference was found between the pre-test and post-test mean scores of the experimental group, while no significant difference was observed for the control group. In conclusion, it was determined that recreational activities implemented for the elderly in nursing homes create a significant difference in their loneliness levels.