Toplumcu gerçekçi kuram çerçevesinde Nihat Behram şiirlerine tematik bir yaklaşım
A thematic approach to Nihat Behram's poems within the framework of socialist realist theory
  1. Tez No: 1014840
  2. Yazar: BURCU AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, toplumcu gerçekçi kuram bağlamında Nihat Behram'ın şiirlerini tematik açıdan analiz etmeyi amaçlamaktadır. Toplumcu gerçekçilik, bireylerin toplumsal sorunlarını gerçekçi ve devrimci bir bakış açısıyla ele alan bir edebî akım olarak bilinmektedir. Nihat Behram'ın şiirlerinde yurtseverlik, devrimcilik, direniş ruhu, sınıfsal adaletsizlik, birey-devlet ilişkisi ve bireysel duyguların toplumsal bağlamda ifadesi gibi temalar öne çıkar. Bu bakımdan çalışmada, şairin hayatı ve politik kimliği ile şiirsel anlatımı arasındaki bağlantılar, toplumcu gerçekçilik perspektifinden değerlendirilmiştir. Toplumcu gerçekçi edebiyatın güçlü bir temsilcisi olarak kabul edilen Nihat Behram'ın şiirlerinde yer alan devrimci bilinç ve söylem, dönemin politik ve toplumsal koşulları ile bütünleşerek şekillenmiştir. Dolayısıyla, sosyal adalet arayışı ve emek mücadelesi gibi şiirlerinde işlenen temalar dönemin sosyopolitik yapısı ekseninde incelenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze Nihat Behram's poems from a thematic perspective within the framework of socialist realist theory. Socialist realism is known as a literary movement that addresses the social problems of individuals with a realistic and revolutionary perspective. In Nihat Behram's poetry, themes such as patriotism, revolutionary spirit, resistance, class injustice, individual-state relations, and the expression of personal emotions within a social context stand out. The study evaluates the connections between the poet's life, political identity, and poetic expression from the perspective of socialist realism. The revolutionary spirit and social consciousness reflected in Behram's poems are shaped by the political and social conditions of the period. In this context, the themes addressed in his poems are directly related to the quest for social justice and the struggle of the working class. As a result, Nihat Behram's poems are regarded as a strong example of socialist realist literature.