Kronik obstrüktif akciğer hastalığı fenotiplendirmesi: Atopinin önemi
Chronic obstructive pulmonary disease phenotyping: The importance of atopy
- Tez No: 1014844
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU DAMADOĞLU, PROF. DR. ALİ FUAT KALYONCU, DOÇ. DR. OĞUZ KARCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Göktaş, G., Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı Fenotiplendirmesi: Atopinin Önemi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Göğüs Hastalıkları Uzmanlık Tezi, Ankara, 2025. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), heterojen bir klinik tablo sergileyen ve bireyselleştirilmiş tedavi yaklaşımlarını gerektiren önemli bir solunum sistemi hastalığıdır. Bu çalışmada, KOAH hastalarında tip 2 inflamasyon prevalansını belirlemek, tip 2 inflamasyonun eşlik ettiği (tip 2 KOAH) ve etmediği (tip 2 olmayan KOAH) hasta gruplarını demografik özellikler, klinik bulgular, tedavi paternleri, alevlenme sıklığı ve hastalık şiddeti açısından karşılaştırmak amaçlanmıştır. Çalışma, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Polikliniği'nde izlenen 215 KOAH hastasını kapsamaktadır. Hastalar; kan eozinofil düzeyinin ≥300 hücre/µL olması, atopi varlığının saptanması veya kan eozinofil düzeyi ≥150 hücre/µL olanlarda yüksek doz inhale kortikosteroid kullanımı ve mevsimsel alerjik rinit kliniği bulunması halinde Tip 2 inflamasyon grubuna dahil edilmiştir. Solunum fonksiyon testleri (SFT), semptom skorları (mMRC, CAT, SGRQ), tedavi paternleri, alevlenme öyküleri, komorbiditeler, radyolojik bulgular ve laboratuvar parametreleri karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS yazılımı ile gerçekleştirilmiş olup, anlamlı farklar için p<0,05 kabul edilmiştir. Bulgular, hastaların %56'sında tip 2 inflamasyon varlığını göstermiştir. Tip 2 KOAH grubunda inhale kortikosteroid (IKS) (özellikle yüksek doz) ve IKS-LABA kombinasyonu kullanımı anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (p<0,05). Alevlenme sıklığı, antibiyotik ve sistemik steroid kullanımı tip 2 KOAH'ta daha fazla olsa da istatistiksel anlamlılık sınırda kalmıştır. GOLD E grubunda tip 2 inflamasyonlu hastalarda bronşiektazi ve ral bulgusu prevalansı artmıştır (p<0,05). Semptom skorları ve spirometrik parametreler gruplar arasında anlamlı fark göstermemiştir. Atopi prevalansı %10 olarak saptanmıştır. Sonuç olarak, KOAH'ta tip 2 inflamasyon yaygın bir fenotip olup, IKS tedavisine duyarlılık ve alevlenme riskinde artışla ilişkilidir. Atopi, KOAH fenotiplendirmesinde yardımcı bir belirteçtir ancak eozinofili kadar baskın değildir. Bu bulgular, KOAH yönetiminde biyobelirteç temelli kişiselleştirilmiş tedavilerin önemini vurgulamaktadır. Gelecek çalışmalar, uzunlamasına takip ve çok merkezli tasarımlarla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Goktas, G., Chronic Obstructive Pulmonary Disease Phenotyping: The Importance of Atopy Hacettepe University, Faculty of Medicine, Thesis for Speciality in Pulmonology, Ankara, 2025. Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) stands as a major respiratory condition marked by diverse clinical features, calling for tailored treatment strategies. The goal of this research was to assess how common type 2 inflammation is among COPD patients and to contrast those with type 2 inflammation (type 2 COPD) against those without it (non-type 2 COPD) based on demographics, clinical signs, treatment regimens, exacerbation rates, and overall disease severity. This investigation involved 215 COPD patients monitored at the Chest Diseases Outpatient Clinic of Hacettepe University Faculty of Medicine. Participants were categorized into the type 2 inflammation group if their blood eosinophil count reached ≥300 cells/µL, if atopy was detected, or if those with counts ≥150 cells/µL showed use of high-dose inhaled corticosteroids alongside symptoms of seasonal allergic rhinitis. Evaluations included pulmonary function tests (PFTs), symptom assessments (mMRC, CAT, SGRQ), treatment approaches, histories of exacerbations, associated conditions, imaging results, and lab values. Data analysis relied on SPSS software, deeming differences significant at p<0.05. Results indicated type 2 inflammation in 56% of cases. Among the type 2 COPD cohort, inhaled corticosteroid (ICS) use—especially at higher doses—and combinations with long-acting beta-agonists (LABA) were notably more frequent (p<0.05). Exacerbation occurrences, along with antibiotic and systemic steroid prescriptions, appeared elevated in type 2 COPD, though these trends approached but did not fully reach statistical significance. Within the GOLD E category, bronchiectasis and audible rales were more prevalent in patients exhibiting type 2 inflammation (p<0.05). No meaningful variances emerged in symptom scores or spirometry measures across groups. Atopy prevalence stood at 10%. Overall, type 2 inflammation emerges as a frequent subtype in COPD, linked to better responses to ICS and heightened exacerbation risks. While atopy aids in classifying COPD phenotypes, it plays a less central role than eosinophilia. These insights highlight the value of biomarker-guided, individualized therapies for managing COPD. Moving forward, research should emphasize long-term monitoring and collaborative efforts across multiple sites to strengthen these observations.