Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerde yaşam kalitesinin ve geliştirilen hasta izlem formunun değerlendirilmesi
The Evaluation of the quality of life and of the patient observation form developed on patient with chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 69659
  2. Yazar: HATİCE TEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Hemşirelik, Chest Diseases, Nursing
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Araştırma KOAH'lı hastaların yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin saptanması, planlı hasta bakımı ve öğretimi ile bakımın sürekliliğinin hastaların yaşam kalitesine ve akciğer fonksiyonlarına etkisinin incelenmesi, hasta takibinde kullanılan hasta izlem formunun kullanımının değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı ve deneysel olarak yapılmıştır. Araştırma 1 Kasım 1996 - 1 Şubat 1998 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi göğüs hastalıkları kliniğinde KOAH tanısı ile yatan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 43 hasta ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak; anket formu, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, hasta izlem formu ve solunum fonksiyon testi (SFT) ölçümleri (FEVı) kullanılmıştır. Hastalara hastanede yattıkları sürede planlı hasta bakımı ve öğretimi uygulanarak dört aylık izlemler süresince bu uygulamaların yaşam kalitesine ve SFT'ne etkisi değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonuçlarına göre; yatıştaki FEVı değeri ile hastalık süresi ve hastalık şiddeti arasında önemli negatif korelasyon, aylık kontrollerdeki FEVı değerleri arasında ise önemli pozitif korelasyon olduğu bulunmuştur. Yaş ve cinsiyet ile FEVı değeri arasında ise anlamlı bir ilişki bulunamamıştır Dördüncü ayın sonunda semptom kontrolünü kısmen başarma ile FEVı değeri arasında önemli pozitif korelasyon, düzenli ilaç kullanma ve göğüs fizyoterapisi arasında ise önemsiz pozitif korelasyon bulunmuştur. Yaş ile yaşam kalitesinin fiziksel fonksiyonduk boyutu arasında önemli olan pozitif korelasyon bulunmuştur. Hastalık süresi ve şiddeti ile yaşam kalitesinin tüm boyutları arasında negatif ilişki, cinsiyet, FEVı değeri, eğitim durumu ile yaşam kalitesi puanlan arasında da pozitif ilişki olduğu saptanmıştır. Yatıştaki yaşam kalitesi puanlan ile aylık kontrollerdeki yaşam kalitesi puanlan arasındaki farkın önemli olduğu bulunmuştur. Anahtar Kelime: Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, KOAH'lı Hasta, Yaşam Kalitesi, Pulmoner Rehabilitasyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has been carried out among the patients with COPD definingly and experimantally in order to determine the factors influencing their life quality, to survey the relationship between planned patient care, teaching and care regularity in respect of patients' life quality and pulmonary functions, and to evaluate the use of the form of patient observation. The study has been applied to the voluntary 43 patients who have been hospitalised with the diagnosis of COPD at the clinic of chest diseases at Cumhuriyet Univercity Research and Application Hospital between the dates of November 1996- February 1998. A questionnaire form, the SF-36 quality of life scale, patient observation form and pulmonary function values have been used as date collection means. According to the evaluation results; It has been found out that an important negative correletion between the FEV1 values of the patients measured during their admission to the hospital and the period of illness and severity, an important positive correlation between the FEV1 value of the patients during their monthly controls and the first admission value. But it has also been found out that there is no meaningfull relation between FEVT values and age and sex. After four months, it has been seen that there is an important positive correlation between FEV1 values and achieving partly symptom control, and an unimportant positive correletion between regular medicine use and regular chest physiotherapy. A positive correlation which is important between the age and the physical functionality dimension of the life quality has been found out. It has been cocluded that there is a negative correlation among the period of illness and severity and all dimensions of the life quality, and there is a positive correlation among the sex, FEV1 value, educational status and the values of the life quality. The difference between the life quality values during the first admission and monthly controls has been defined to be important.