Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan hastalara yapılan eğitimin anksiyete düzeylerine etkisi
  1. Tez No: 80602
  2. Yazar: GÜLAY GÖKMEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİRSEN YÜRÜGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Hemşirelik, Chest Diseases, Nursing
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
60 ÖZET Bu çalışma İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'nda KOAH tanısı konulmuş tedavi gören 30 deney, 30 kontrol olmak üzere toplam 60 hasta üzerinde yapılmıştır. Çalışma KOAH'lı hastalarda eğitimin anksiyete üzerine etkisini ortaya koymak amacıyla planlanmıştır. Verilerin toplanmasında görüşme, formu, Durum ve Sürekli Anksiyete Envanteri (Stai Form TX-1 ve Stai Form TX-2) kullanılmıştır. Uygulama sonunda elde edilen veriler ki-kare, ?t“ testi ve stu dent ”t" testleri kullanlarak istatistiksel yönden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY This investigation was made among 60 COPD patients who were from chest clinic of Istanbul Universty Medical Faculty. (30 patients are in control group, 30 in test group). This investigatition planed to resarch, effect of education to anxiety. Collecting data was realized by visiting form state-trait anxiety envanter the anxiety scale (Stai-Form TX-1 and Stai-Form TX-2) has been used. Data statistical analyz was made by Ki-kare before-after T test and“student-t test”. When anxiety level of patients compare before and after educa tion.