15 yılda takip ettiğimiz mikozis fungoides hastalarının klinik ve histopatolojik progresyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and histopathological progression of mycosis fungoides patients followed for 15 years
- Tez No: 1014849
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRİN YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, mikozis fungoides (MF) tanılı hastaların histopatolojik ve klinik evre değişimlerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi; progresyon, regresyon ve stabilite paternlerinin zamansal ekseninde ortaya konulması, aynı hastada histopatolojik seyrin tek yönlü olmayabileceğinin gösterilmesi ve bu değişimlerin prognostik parametrelerle ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 2010–2025 yılları arasında histopatolojik olarak MF tanısı doğrulanmış, en az bir yıllık takibi bulunan ve ardışık biyopsileri arasında en az bir yıl aralık olan 82 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar; başlangıç, 1–2, 3–4, 5–6, 7–8 ve 9 yıl ve üzeri dönemlerde histopatolojik ve TNMB evre açısından değerlendirildi. MF varyantı, yaş grubu, CD30 pozitifliği, büyük hücre transformasyonu (BHT), laktat dehidrogenaz (LDH) ve β2-mikroglobulin düzeyleri ile hastalık seyri arasındaki ilişkiler incelendi. Bulgular: Ortalama tanı yaşı 51,35 yıl, erkek/kadın oranı 1,7:1 ve ortalama tanıda gecikme süresi 7,43 yıl idi. Olguların %78'ini klasik MF, %9,8'ini folikülotropik MF oluşturdu. Histopatolojik açıdan %51,2'sinde stabilite, %34,1'inde regresyon ve %14,6'sında progresyon izlendi. TNMB evre açısından %50,0'sinde regresyon, %37,8'inde stabil seyir ve %12,2'sinde progresyon saptandı. Histopatolojik ve klinik progresyonların büyük çoğunluğu ilk iki yılda gerçekleşti. Bazı hastalarda regresyon sonrasında yeniden progresyon gibi dalgalı klinik seyir izlendi. Progresyon; MF varyantı (p<0,001) ve BHT (p<0,001) ile anlamlı ilişki gösterdi. Histopatolojik progresyon ile LDH yüksekliği arasında anlamlı ilişki saptandı (p=0,008). CD30 pozitifliği ve β2-mikroglobulin yüksekliği ile histopatolojik ve klinik evre değişimi arasında anlamlı ilişki izlenmedi. Sonuç: MF'de progresyon; MF varyantı, BHT ve yüksek LDH ile ilişkili bulundu. Çalışmamız, MF'nin lineer değil; stabilite, regresyon ve yeniden progresyon dönemleri gösterebilen dinamik bir hastalık spektrumu olduğunu düşündürmektedir. Klinik iyileşmenin histopatolojik düzelmeyle her zaman paralel seyretmemesi, seri biyopsinin tamamlayıcı prognostik değer taşıyabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to retrospectively evaluate the histopathological and clinical stage changes in patients diagnosed with mycosis fungoides (MF); to demonstrate the progression, regression, and stability patterns along a temporal axis, to show that the histopathological course may not be unidirectional in the same patient, and to investigate the relationship of these changes with prognostic parameters. Materials and Methods: 82 patients with histopathologically confirmed MF diagnosed between 2010 and 2025, with at least one year of follow-up and a minimum interval of one year between sequential biopsies, were included in the study. Patients were evaluated in terms of histopathological findings and TNMB stage at baseline and during the 1–2, 3–4, 5–6, 7–8, and ≥9-year follow-up periods. Associations between disease course and MF variant, age group, CD30 positivity, large cell transformation (LCT), lactate dehydrogenase (LDH), and β2-microglobulin levels were analyzed. Results: The mean age at diagnosis was 51.35 years, the male-to-female ratio was 1.7:1, and the mean diagnostic delay was 7.43 years. Classical MF accounted for 78% of cases, while folliculotropic MF constituted 9.8%. Histopathologically, stability was observed in 51.2% of patients, regression in 34.1%, and progression in 14.6%. In terms of TNMB stage, regression was detected in 50.0% of patients, stable disease in 37.8%, and progression in 12.2%. The majority of histopathological and clinical progressions occurred within the first two years. Some patients demonstrated a fluctuating clinical course with progression following regression. Progression showed a significant association with MF variant (p<0.001) and large cell transformation (LCT) (p<0.001). A significant association was also found between histopathological progression and elevated LDH levels (p=0.008). No significant association was observed between CD30 positivity or elevated β2-microglobulin levels and histopathological or clinical stage changes. Conclusion: Progression in MF was associated with MF variant, LCT, and elevated LDH levels. Our findings suggest that MF represents a dynamic disease spectrum characterized not by a linear course but by periods of stability, regression, and re-progression. The lack of consistent parallelism between clinical improvement and histopathological resolution indicates that serial biopsies may provide complementary prognostic value.