Makine öğrenmesi destekli operasyon, ara ürün ve ürün benzerliklerine dayalı hücre tasarımı
Machine learning-supported cell design based on operation, semifinished product, and product similarities
  1. Tez No: 1014867
  2. Yazar: HULİSİ AYLUÇTARHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. URAL GÖKAY ÇİÇEKLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
Özet
Bu tez kapsamında, hücresel üretim sistemlerinde hücre oluşturma problemine yönelik çok katmanlı ve yenilikçi bir metodoloji geliştirilmiştir. Literatürde yaygın olarak benimsenen makine benzerliği temelli geleneksel hücre tasarımı yaklaşımlarının ötesine geçilerek, Methods-Time Measurement (MTM) yöntemi aracılığıyla operasyonlar detaylı biçimde analiz edilmiş ve operasyon hareketleri temelinde yeni bir sınıflandırma yapılmıştır. Bu süreçte, operasyonların ve ürün-yarı ürün gruplarının sınıflandırılmasında PrefixSpan algoritması ile sıralı desen madenciliği yöntemlerinden yararlanılmış, ardından hiyerarşik kümeleme algoritması ile makine öğrenmesi tabanlı bir sınıflandırma modeli oluşturulmuştur. Böylelikle, veri madenciliği ve makine öğrenmesi teknikleri entegre edilerek üretim icrası temelli benzerlik kümeler elde edilmiştir. Literatürde genellikle makine benzerliği üzerinden sınıflandırma yapılırken, bu çalışmada operasyonlar ve bu operasyonların oluşturduğu ürünler, üretimin icrası bağlamında sınıflandırılmıştır. Bu sayede, operasyonların veya ürünlerin üretim icrası açısından birbirlerine olan benzerlik düzeylerini sayısal olarak ölçebilen kapsamlı bir model geliştirilmiş ve bu modele Ayluçtarhan Benzerlik Modeli adı verilmiştir. Bununla birlikte, literatürde sistematik biçimde göz ardı edilen iş gücü yetkinliği bu çalışmada doğrudan modelin bir parçası haline getirilmiş ve özellikle montaj hatlarında hücresel üretim tasarımının etkinliğini artıracak şekilde modele entegre edilmiştir. Bu bütüncül yaklaşım doğrultusunda, üretim verimliliğini artırmaya, süreç dengesini sağlamaya ve iş gücü optimizasyonunu desteklemeye yönelik bir model önerilmiş ve bu modeli uygulamaya aktaran bir yazılım geliştirilmiştir. Çalışma sonuçları, önerilen modelin mevcut yaklaşımlara kıyasla daha kapsamlı ve uygulanabilir bir çözüm sunduğunu ve hücresel üretim sistemlerinin tasarımına yönelik literatüre özgün ve anlamlı bir katkı sağladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a multi-layered and innovative methodology has been developed to address the problem of cell formation in cellular manufacturing systems. Moving beyond the conventional approaches that primarily rely on machine similarity, operations were thoroughly analyzed using the Methods-Time Measurement (MTM) method, and a new classification was performed based on operation movements. In this process, the PrefixSpan algorithm, a sequential pattern mining technique, was employed for the classification of operations and product–semi-product groups, followed by the application of hierarchical clustering to build a machine learning–based classification model. In this way, by integrating data mining and machine learning techniques, production-execution-based similarity clusters were obtained. While the literature generally focuses on classifications based on machine similarity, in this study, both operations and the products formed by these operations were classified in terms of production execution. Accordingly, a comprehensive model has been developed that enables the numerical measurement of the similarity between two operations or products in terms of production execution, and this model is named the Ayluçtarhan Similarity Model. Furthermore, the workforce competency factor, which is systematically overlooked in literature, was directly incorporated into the model in this study, and was integrated in a way that enhances the effectiveness of cellular production design, particularly in assembly lines. In line with this holistic approach, a model aiming to improve production efficiency, ensure process balance, and support workforce optimization was proposed, and software was developed to implement this model. The results of the study reveal that the proposed model offers a more comprehensive and applicable solution compared to existing approaches and provides an original and meaningful contribution to the design of cellular manufacturing systems.