Eğitim fakültesinde ve pedagojik formasyon sertifika programında yer alan öğretmenlik uygulaması dersine ilişkin paydaş görüşlerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of stakeholder views on the teaching practice course in the faculty of education and pedagogical formation certificate program
  1. Tez No: 1014869
  2. Yazar: MERVE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitim fakültesi öğrencilerine ve diğer fakültelerde okumakta olan veya mezun durumdaki pedagojik formasyon eğitimi sertifika programına kayıtlı öğrencilere verilen öğretmenlik uygulaması dersine ilişkin paydaşların görüşlerinin karşılaştırmalı biçimde analiz edilmesi ve uygulamaların iyileştirilmesine yönelik çeşitli çözüm önerilerinin sunulmasıdır. Nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma araştırma yöntemine dayalı yapılan bu araştırmanın nicel boyutunda, mevcut durumun betimlenmesi amacıyla tarama deseni kullanılarak uygulama öğrencilerinin öğretmenlik uygulaması dersine ilişkin görüşlerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise olgubilim deseni kullanılarak, uygulama öğretmenleri ve uygulama öğrencileri ile odak grup görüşmeleri; uygulama öğretim elemanları, bölüm uygulama koordinatörü, uygulama kurum koordinatörleri, il Millî eğitim uygulama koordinatörü ve fakülte uygulama sekreteri ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi bünyesinde bulunan öğretmenlik programlarında dördüncü sınıfa devam eden ve öğretmenlik uygulaması dersini alan uygulama öğrencileri ile Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi bünyesinde yürütülen Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı'na kayıtlı olup öğretmenlik uygulaması dersini alan diğer fakültelerden öğrenci ve mezun durumundaki uygulama öğrenciler; çalışma grubunu ise bu öğrencilerle birlikte uygulama öğretmenleri, uygulama öğretim elemanları, bölüm ve kurum uygulama koordinatörleri, il millî eğitim uygulama koordinatörü ve fakülte uygulama sekreteri oluşturmaktadır. Nicel veriler“Öğretmenlik Uygulaması Ölçeği”ile toplanırken nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ve odak grup görüşmesi formu aracılığıyla elde edilmiştir. Bulgular, tüm paydaşların öğretmenlik uygulaması dersini öğretmen adaylarının mesleğe hazırlanmasında vazgeçilmez bir deneyim olarak değerlendirdiğini; uygulamanın adaylara sınıf yönetimi, öğrenci iletişimi, ders planlama ve pedagojik farkındalık gibi temel mesleki beceriler kazandırdığı konusunda ortak bir uzlaşı bulunduğunu ortaya koymaktadır. Nicel bulgular, dersin öğretmen adaylarının mesleğe ilişkin tutumlarını olumlu yönde etkilediğini ve eğitim fakültesi ile pedagojik formasyon grupları arasında uygulamaya ilişkin görüşler bakımından temel düzeyde bir benzerlik olduğunu göstermektedir. Nitel bulgular ise ders süresinin yetersizliği, alan dışı görevlendirmeler ve danışman öğretim elemanlarının sürece yeterince katılamaması gibi sorunları ön plana çıkarmaktadır. Araştırmanın bulguları, dersin niteliğinin artırılması için süre, içerik, işbirliği, izleme–değerlendirme ve idari planlama boyutlarında kapsamlı düzenlemeler gerektiğini göstermektedir. Eğitim fakültesi ve pedagojik formasyon gruplarının öğretmenlik uygulamasına ilişkin görüşleri karşılaştırıldığında, her iki grubun da öğretmenlik uygulamasını mesleki gelişimi destekleyen önemli bir süreç olarak değerlendirdiği görülmekte; mezuniyet türünün ise öğretmen adaylarının uygulamaya ilişkin algıları üzerinde belirleyici bir değişken olarak öne çıkmadığı anlaşılmaktadır. Sonuç olarak nicel ve nitel bulgular birlikte değerlendirildiğinde, öğretmenlik uygulamasının öğretmen adaylarının mesleki gelişimini destekleyen güçlü bir yapıya sahip olduğu; ancak süre, planlama, rehberlik, geri bildirim ve iş birliği boyutlarında önemli iyileştirmelere ihtiyaç duyduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to comparatively analyze the views of stakeholders regarding the teaching practicum course offered to education faculty students and students or graduates enrolled in the pedagogical formation education certificate program, and to present various solution proposals for improving practicum practices. This study, based on a mixed methods research design in which quantitative and qualitative research methods were used together, employed a survey design in the quantitative dimension to describe the current situation and reveal pre-service teachers' views on the teaching practicum course. In the qualitative dimension, a phenomenological design was adopted; focus group interviews were conducted with cooperating teachers and pre-service teachers, while semi-structured interviews were carried out with practicum supervisors, department practicum coordinators, school practicum coordinators, provincial national education practicum coordinators, and faculty practicum secretaries. The population of the study consisted of fourth-year pre-service teachers enrolled in teacher education programs at Gazi University, Gazi Faculty of Education during the 2023-2024 academic year who were taking the teaching practicum course, as well as current students and graduates from other faculties enrolled in the Pedagogical Formation Education Certificate Program offered by Gazi University, Gazi Faculty of Education who were likewise taking the teaching practicum course; the study group included these students along with cooperating teachers, practicum supervisors, department and school practicum coordinators, the provincial national education practicum coordinator, and the faculty practicum secretary. Quantitative data were collected using the“Teaching Practicum Scale,”while qualitative data were obtained through a semi-structured interview form and a focus group interview form. The findings reveal that all stakeholders regard the teaching practicum course as an indispensable experience in preparing pre-service teachers for the profession and that there is a common consensus that the practicum equips candidates with essential professional skills such as classroom management, student communication, lesson planning, and pedagogical awareness. The quantitative findings indicate that the course positively influences pre-service teachers' attitudes toward the profession and that there is a fundamental similarity between the education faculty and pedagogical formation groups in terms of their views on the practicum. The qualitative findings highlight problems such as insufficient course duration, out-of-field assignments, the limited engagement of practicum supervisors in the process. The research findings demonstrate that comprehensive arrangements are needed in terms of duration, content, collaboration, monitoring-evaluation, and administrative planning to improve the quality of the course. When the views of the education faculty and pedagogical formation groups are compared, it is seen that both groups regard the teaching practicum as an important process supporting professional development, and it is understood that graduation type does not emerge as a determining variable on pre-service teachers' perceptions of the practicum. As a result, when the quantitative and qualitative findings are evaluated together, it is seen that the teaching practicum has a strong structure supporting the professional development of pre-service teachers; however, significant improvements are needed in terms of duration, planning, guidance, feedback, and collaboration.