Hacettepe Üniversitesi öğretmenlik sertifikası hakkında öğrencilerin görüşleri ve tutumları
- Tez No: 21124
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı“Öğretmenlik sertifikası programları hakkında öğrencilerin görüşleri ve tutumları ”nı uygulanan eğitim programları, sertifika programlarındaki derslerin işlenip-değerlendirilmesi, programdaki derslerle ilgili karşılaşılan sorunlar, öğretmenlik özelliklerinin ne derece kazanıldığı bu programda kayıtlı öğrencilerin özellikleri açısından belirlemektir. Bu amaçla, ortaöğretime öğretmen yetiştirme tarihsel yönüyle incelenmiş ve sertifika programlarının işlevleri bu programa kayıtlı öğrenci görüşleri yoluyla açıklanmaya çalışılmıştır. Bu araştırma betimsel niteliktedir. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan ve 40 sorudan oluşan bir anket ile elde edilmiştir. Bu anket Hacettepe Üniversitesi öğretmenlik sertifikası programına kayıtlı Edebiyat, Fen ve Eğitim Fakültesinden 100 öğrenciye uygulanmıştır. Verilerin analizinde Frekans (F) ve yüzde(%) değerleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları aşağıda özenlenmiştir. 1. Öğretmenlik sertifikası programları, modern program yaklaşımına uygun olarak değiştirlerek geliştirlmesi, programda yer alan dersleride yine bu yaklaşıma uygun olarak değiştirilerek geliştirilmesi konusunda öğrenciler görüş birliğine varmışlardır. 2. Öğretmenlik sertifikası programlarında yer alan dersler işlenip-değerlendirilirken program geliştirmeamaçlarına uygun olmasının sağlanması, değişik yöntem ve tekniklerden yararlanılması ölçme ve değerlendirme tekniklerinin kurallarına göre uygulanması konusunda öğrenciler görüş birliğine varmışlardır. 3. Öğrenciler öğretmenlikle ilgili özelliklerin kazanılmasına uygun davranışların ders programlarında yer alması, bu davranışların kazanılmasına önem verilmesi konusunda görüş birliğine varmışlardır. 4. Öğretmenlik sertifikası programlarıyla ilgili karşılaşılan sorunların tesbit edilip giderilmeye çalışılması konusunda öğrenciler görüş birliğine varmışlardır. 11
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tpe purpose of this research is to determine the opinions and the attitutes of students about Teaching certificate programs in the standpoint of their curricula, their methods of teaching, faced problems about their cources, the degrees of acquiring Teaching characters and characteristics of certificate students. For this reason, training teacher to secondary school was historically investigated and the functions of this certificate programs was tried to explain through the opinions of certificate students. This research is descriptive. The deta was collected with a questionnaire was administrated to 100 students who are registered Hacettepe University Teaching Certificate programs from the Faculties of Arts, science and Education. The data were analysed as percentage and prequence. The results of the research are summarized as follow: 1. Students have agreed that, Teaching certificate programs should be prepared in accordance with the principles in modern curriculum development approach and their courcen should be improved and gradually be cahanged. 2. Students have agred thet While the cources is Teaching cretificate programs are given and evaluated, they should be provided to be in accordance with the aims of curriculum development'. Stuends also agred thet, It should be benesit from some different methods and techniques, and the techniques of measurement and evaluation should be applied according to principles. 3. Studens have agred that, some bahaviours suitable 111to acquire characteristics of Teaching should be take place in curricula and it should be given importance to acquire these behaviours. A. Stuends finally agred that, the programs of teaching certificate have some problems and they also with that, the problems nelated, must be faund and solued. IV