Irak Türkmen illerinde lise (1. 2. 3.) sınıf edebiyatı ve dil / anlatım ders kitaplarının değerler açısından incelenmesi
An analysis of high school (grades 1, 2, and 3) literature and language / expression textbooks in Iraqi Turkmen regions in terms of values
  1. Tez No: 1014896
  2. Yazar: MUSLIM QUTAIBA MUSLIM QABGH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YÜCEL ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin hız kazandığı günümüzde, insani ve kültürel değerlerin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması giderek daha kritik bir hâl almaktadır. Özellikle anadilini ve kültürel kimliğini yaşatma mücadelesi veren topluluklar açısından eğitim, değerlerin sürekliliğini sağlayan temel araçlardan biridir. Bu araştırmanın amacı, Irak Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Türkmeneli liselerinin 1., 2. ve 3. sınıflarında okutulan Türk Dili ve Edebiyatı ders kitaplarını değerler açısından incelemek; bu kitaplarda yer alan edebî metinlerde millî, kültürel ve evrensel değerlerin nasıl ve ne ölçüde temsil edildiğini ortaya koymaktır. Araştırma, nitel araştırma yöntemiyle ve durum çalışması deseniyle yürütülmüştür. Çalışma nesnesini, Irak Türkmeneli liselerinde okutulan üç ayrı sınıf düzeyindeki (1., 2. ve 3. sınıf) Türk Dili ve Edebiyatı ders kitapları oluşturmaktadır. Veriler, doküman incelemesi tekniğiyle ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Ders Kitabı Değer İnceleme Formu”kullanılarak toplanmıştır. Veri analizinde nitel veri analizi tekniklerinden kodlama, kategorilere ayırma, temalaştırma ve betimsel analiz kullanılmış; bulgular tablo, grafik ve doğrudan alıntılarla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today‟s world, where scientific and technological developments are accelerating, the preservation of human and cultural values and their transmission to future generations have become increasingly critical; for communities striving to sustain their mother tongue and cultural identity, education serves as a fundamental tool for ensuring the continuity of these values. The aim of this study is to examine the Turkish Language and Literature textbooks taught in the 1st, 2nd, and 3rd grades of Turkmeneli science high schools affiliated with the Iraqi Ministry of Education in terms of value transmission, and to reveal how and to what extent national, cultural, and universal values are represented in the literary texts included in these books. The research was conducted using a qualitative research method and a case study design, and the study sample consists of Turkish Language and Literature textbooks used at three different grade levels in Turkmeneli science high schools in Iraq. Data were collected through document analysis using the“Textbook Value Analysis Form”developed by the researcher, and qualitative data analysis techniques such as coding, categorization, thematization, and descriptive analysis were employed; the findings were supported with tables, graphs, and direct quotations.