Hücresel üretime dönüşüm ve Türk endüstrisinin durumu
Conversion to cellular manufacturing and the situation of Turkish industry
  1. Tez No: 101491
  2. Yazar: HÜSEYİN HAKAN BALCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. BÜLENT DURMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET HÜCRESEL ÜRETİME DÖNÜŞÜM VE TÜRK ENDÜSTRİSİNİN DURUMU Gerek akademik çevrelerde ve gerekse imalat firmalarında Hücresel Üretim (HÜ) giderek artan bir şekilde ilgi odağı olmaktadır. Bu denli önemli bir konuda Türkiye'nin ulaştığı durumu belirlemek, dünyada yapılan diğer uygulamalarla karşılaştırmak ve HÜ'ye dönüşümde akademisyenlere ve endüstriye kılavuzluk edecek metodolojiyi oluşturmak amacıyla saha analizi çalışması gerçekleştirilmiştir. Saha analizinde Türkiye'nin öncü ve çoğunluğunun uluslar arası nitelikte olduğu 16 imalat firması ve bu firmalardaki toplam 163 imalat hücresi incelenmiştir. İnceleme sahada görüşmeler ve gözlemlere dayalı olarak, önceden hazırlanmış araştırma anketinin doldurulmasıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk kısmı, incelenen firmaların HÜ tasarım öncesi çalışmaları ve projenin organizasyonu, HÜ tasarım süreci ve HÜ tasarım uygulama sonuçlan hakkında bilgilerin derlenip ortaya çıkarılması ve yorumlanmasını kapsamaktadır. HÜ'ye dönüşüm metodolojisini geliştirmek amacıyla öncelikle literatür araştırması yapılmış ve mevcut metodolojiler değerlendirilmiştir. Mevcut metodloj ilerin kuvvetli yanlarından yararlanılarak ve Türk endüstrisinde yapılan HÜ uygulamalarında görülen eksikleri göz önüne alarak yeni bir metodoloji önerisi yapılmış ve geliştirilen metodolojinin aşamaları açıklanmıştır.Metodoloji HÜ'ye dönüşümün sosyal ve teknik boyutlarını içermektedir. vuı
Özet (Çeviri)
SUMMARY CONVERSION TO CELLULAR MANUFACTURING AND THE SITUATION OF TURKISH INDUSTRY Both the academicians and the manufacturing industries focus on Cellular Manufacturing (CM) with a growing interest. The field analyses have been performed to determine the situation of Turkish industrial firms on CM implementations, to compare it with the other implementations throughout the world and to assist both the academicians and the industrial practitioners in converting their production systems to CM. 16 manufacturing firms which are the leaders in their sectors in Turkey and which have international qualifications and totally 163 manufacturing cells in these firms have been studied in the field analysis. The study has been realized by means of filling the investigation questionnaire that has been prepared beforehand based on negotiations and observations on the shop floor. First stage of the study contains the collection and interpretation of the information related to the period before the CM project and its organization, CM design process and CM implementation results. To develop a conversion methodology to CM, initially the academic studies were examined and the current methodologies were evaluated. With taking the advantage of the strong aspects of the current methodologies and the deficiencies of the implementations in the Turkish industry, a proposed methodology is developed and the stages of the methodology are explained. The social and the technical aspects of the CM conversion are taken into consideration in this methodology. IX