Belirli gün ve haftaların birleştirilmiş sınıflı okullarda uygulanmasına ilişkin öğretmenlerin görüş ve deneyimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of teachers' views and experiences regarding the implementation of specific days and weeks in schools with multigrade classes
  1. Tez No: 1014911
  2. Yazar: ÜMİT BAŞATLIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL ATİLA ŞEHİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, birleştirilmiş sınıflı okullarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin Belirli Gün ve Haftalar (BGH) kapsamında yürütülen etkinliklere ilişkin görüşlerini ortaya koymak, bu etkinliklerin uygulanma sürecinde karşılaşılan sorunları belirlemek ve BGH etkinliklerinin daha etkili bir biçimde yürütülmesine yönelik öğretmenlerin çözüm önerilerini almak ve bu önerileri değerlendirmektir. Bu araştırma nitel araştırma yöntemlerinden, durum çalışması deseniyle yapılandırılmıştır. Araştırma verileri için, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örneklemesi yoluyla seçilen ve Kırklareli ilinde birleştirilmiş sınıflarda görev yapan veya birleştirilmiş sınıf tecrübesi olan 13 sınıf öğretmeninin görüşüne başvurulmuştur. Araştırmanın verileri, çalışmanın amacı doğrultusunda alan yazından hareketle ve alanında uzman kişilerden görüş alınarak araştırmacı tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış bir görüşme formuyla toplanmıştır. Bu form ile alınan görüşlerden hareketle verilerin analizinde içerik analizi kullanılarak kategorik başlıklar oluşturulmuş, bu kategoriler alt temalara ayrılarak görüşme sonuçları tablo ve grafikler ile sunulmuştur. Araştırma bulgularına göre BGH etkinliklerinin öğrencilerin akademik, sosyal ve duygusal gelişimlerine olumlu katkılar sağladığı, milli-manevi değerler farkındalığını artırdığı ve akran öğrenimini desteklediği tespit edilmiştir. Ancak sınıf öğretmenlerinin bu etkinlikleri uygularken zaman yönetimi zorlukları, müfredat yoğunluğu, materyal/ödenek yetersizliği ve veli desteğinin eksikliği gibi temel sorunlarla karşılaştıkları görülmüştür. Ayrıca bu sürecin öğretmenlerde iş yükünü ve zaman baskısını artırdığı belirlenmiştir. Araştırma sonucunda BGH etkinliklerinin daha verimli yürütülebilmesi için birleştirilmiş sınıfların yapısına uygun olarak etkinliklerin sadeleştirilmesi, MEB tarafından okullara materyal/ödenek desteği sağlanması ve bu sınıflara özgü BGH kılavuz kitaplarının hazırlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the opinions of primary school teachers working in multigrade classrooms regarding the activities carried out within the scope of Specific Days and Weeks (SDW), to identify the problems encountered during the implementation process of these activities, and to obtain and evaluate the teachers' solution proposals for conducting SDW activities more effectively. This research was structured with a case study design, which is one of the qualitative research methods. For the research data, the opinions of 13 primary school teachers working in multigrade classrooms or having multigrade classroom experience in Kırklareli province, selected through criterion sampling, one of the purposive sampling methods, were consulted. The research data were collected through a semi-structured interview form created by the researcher, based on the literature in line with the purpose of the study and by obtaining opinions from field experts. Based on the opinions obtained through this form, content analysis was used to analyze the data, categorical headings were created, and these categories were divided into sub-themes, presenting the interview results with tables and graphs. According to the research findings, it was determined that SDW activities positively contribute to the academic, social, and emotional development of students, increase awareness of national-spiritual values, and support peer learning. However, it was observed that primary school teachers encounter fundamental problems such as time management difficulties, curriculum intensity, lack of materials/allowances, and lack of parental support while implementing these activities. Furthermore, it was determined that this process increases the workload and time pressure on teachers. As a result of the research, in order to conduct SDW activities more efficiently, it is recommended to simplify the activities in accordance with the structure of multigrade classrooms, to provide material/allowance support to schools by the Ministry of National Education (MoNE), and to prepare SDW guidebooks specific to these classrooms.