Okul iklimi ve öğrencinin ahlaki-karakter gelişimi
School climate and student's moral and character development
  1. Tez No: 1014929
  2. Yazar: TEMEL ALİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, eğitim kurumlarındaki sosyal, psikolojik ve fiziksel çevrenin toplamı olarak tanımlanan“okul ikliminin”, öğrencilerin ahlaki ve karakter gelişim süreçleri üzerindeki etkisini kuramsal bir çerçevede incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüz eğitim sistemlerinin akademik başarı ve bilişsel performansa odaklanarak eğitimin karakter inşası boyutunu ikincil plana ittiği gerçeklikten hareketle çalışma; okulun sadece bilgi aktarılan bir yer değil, değerlerin üretildiği ve ahlaki tutumların içselleştirildiği bir sosyal yaşam alanı olduğunu vurgulamaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi tekniği kullanılmıştır. Okul iklimi, ahlak ve karakter gelişimi temalarında ulusal ve uluslararası literatür taranarak; okul yönetimi, öğretmen-öğrenci etkileşimi, akran kültürü ve okulun fiziksel şartlarının öğrencinin değer dünyasını nasıl şekillendirdiği analiz edilmiştir. Çalışma, okulun“gizli müfredatının”(örtük program), resmi müfredattan daha derin ve kalıcı ahlaki etkiler bıraktığını teorik olarak ortaya koymaktadır. Araştırmanın alanyazın doğrultusunda, pozitif bir okul ikliminin; adalet algısı, güven, empati ve demokratik katılım gibi unsurlar aracılığıyla öğrencilerin ahlaki muhakeme kapasitesini güçlendirdiği söyenebilir. Okul yöneticilerinin adil yönetim tarzı ve öğretmenlerin etik rol modelliği, öğrencilerin karakter gelişiminde belirleyici faktörler olarak öne çıkmaktadır. Buna karşın, baskıcı ve adaletsiz bir okul atmosferinin, öğrencilerin değerleri içselleştirmesini zorlaştırdığı ve olumsuz davranış kalıplarını beslediği görülmüştür. Sonuç olarak çalışma, ahlaki gelişimin eğitimin ayrılmaz bir parçası olduğunu ve okulların bütüncül bir karakter eğitimi sunabilmesi için öncelikle güvenli, destekleyici ve etik değerlere dayalı bir kurumsal iklim inşa etmeleri gerektiğini savunmaktadır. Bu teorik inceleme, gelecekte yapılacak ampirik çalışmalar için kavramsal bir zemin sunmakta ve eğitimcilere ders içeriğinin ötesinde bir perspektif kazandırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine, within a theoretical framework, the effect of“school climate”—defined as the sum of the social, psychological, and physical environment in educational institutions—on students' moral and character development processes. Starting from the assumption that contemporary education systems have shifted their focus to academic success and cognitive performance and thus pushed the characterbuilding dimension of education into the background, the study emphasizes that the school is not merely a place where knowledge is transmitted, but a social living space where values are produced and moral attitudes are internalized. The research employs document analysis, one of the qualitative research methods. By reviewing national and international literature on school climate, morality, and character development, it analyzes how school administration, teacher–student interaction, peer culture, and the physical conditions of the school shape students' value worlds. The study theoretically reveals that the school's“hidden curriculum”(implicit curriculum) leaves moral impacts that are deeper and more permanent than the formal curriculum. In light of the findings, it is concluded that a positive school climate strengthens students' moral reasoning capacity through elements such as perceptions of justice, trust, empathy, and democratic participation. The fair leadership style of school administrators and the ethical role modeling of teachers emerge as decisive factors in students' character development. Conversely, a repressive and unjust school atmosphere makes it difficult for students to internalize values and fosters negative behavior patterns. In conclusion, the study argues that moral development is an inseparable part of education and that, for schools to provide a holistic character education, they must first build a safe, supportive, and ethically grounded institutional climate. This theoretical analysis offers a conceptual basis for future empirical studies and aims to provide educators with a perspective that goes beyond course content.