Para politikası kararlarının hisse senedi piyasasına etkisi: Sektörler arası bir karşılaştırma
The impact of monetary policy decisions on the stock market: A comparison among sectors
  1. Tez No: 1014928
  2. Yazar: MESUT ÇALIMLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIFAT KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Bankacılık, Finance, Banking
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, belirlenen süreler arasındaki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) para politikası faiz kararlarının Borsa İstanbul'da işlem gören sektörler üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışmada olay çalışması yöntemi kullanılarak işlem hacmi en yüksek 10 (on) sektörün faiz artışı ve indirimi kararlarına verdikleri tepkiler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın bulguları, politika faizi kararlarının sektör endeksleri üzerinde tekdüze bir etki yaratmadığını göstermektedir. Sektörlerin tepkileri kararın türüne ve olay penceresine göre yön ve büyüklük açısından farklılık göstermekte; bazı sektörlerde faiz artırımı sonrası negatif ve anlamlı getiriler oluşurken, faiz indirimi kararlarında ise kimi sektörlerde pozitif tepkiler gözlenmiştir. Bu sonuçlar, para politikası duyurularının sektörlerin yapısal özelliklerine bağlı olarak farklı yansımalar doğurduğunu ve PPK kararlarının Borsa İstanbul'da sektör bazında farklı duyarlılıklar yarattığını ortaya koymaktadır. Çalışma, sektörel bazda para politikası etkilerini ortaya koyarak literatüre katkı yapmayı ve gelecekteki araştırmalara yön verecek bir çerçeve sunmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, elde edilen bulguların farklı dönemlerde ve farklı ekonomik koşullar altında yeniden test edilmesi gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of the Central Bank of the Republic of Turkey's (CBRT) monetary policy interest rate decisions on the sectors traded in Borsa Istanbul within the specified time frame. Using an event study methodology, the reactions of the 10 (ten) sectors with the highest trading volume to both interest rate increases and decreases were comparatively evaluated. The findings indicate that policy rate decisions do not produce a uniform effect across sector indices. Sectoral responses vary in direction and magnitude depending on the type of decision and the chosen event window; while some sectors experienced negative and statistically significant returns following rate hikes, others showed positive reactions to rate cuts. These results suggest that the reflections of monetary policy announcements on financial markets differ according to sectoral characteristics such as interest rate sensitivity, cash flow structures, and risk profiles, and that Monetary Policy Committee (MPC) decisions generate varying sensitivities across sectors in Borsa Istanbul. The study aims to highlight sector-specific effects of monetary policy, contribute to the literature, and provide a framework for future research. It also emphasizes the need to re-examine these findings under different periods and economic conditions.