Yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye'de eğitim sürecinde karşılaştıkları kültürel zorluklar: Uyum ve empati odaklı yaklaşımlar
Cultural challenges faced by foreign students during thei̇r education in Turkey: Approaches focused on adaptation and empathy
- Tez No: 1014933
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim süreçlerinde karşılaştıkları kültürel zorlukları belirlemek ve bu zorlukların öğrencilerin uyum süreçleri üzerindeki etkilerini empati odaklı bir bakış açısıyla incelemektir. Küreselleşme ile birlikte Türkiye'deki uluslararası öğrenci sayısı hızla artmış; bu durum kültürel çeşitliliğin eğitim ortamlarına yansımasına ve farklı kültürel arka planlara sahip öğrencilerin uyum süreçlerinin daha önemli hale gelmesine neden olmuştur. Bu bağlamda çalışma, yabancı öğrencilerin karşılaştıkları dil, iletişim, sosyal uyum, kültürel farklılıklar ve akademik adaptasyon gibi çok boyutlu güçlükleri kapsamlı biçimde ele almakta; öğretmenlerin empati düzeyi, kültürel duyarlılıkları ve kapsayıcı eğitim yaklaşımlarının öğrencilerin uyum sürecine etkisini değerlendirmektedir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmış; farklı kültürel kökenlere sahip öğrencilerden elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular, yabancı uyruklu öğrencilerin özellikle dil yetersizliği, kültürel farklılıkların yanlış anlaşılması, öğretmen-öğrenci iletişimindeki güçlükler, akran ilişkilerindeki dışlanma ve eğitim sistemi farklılıkları nedeniyle çeşitli uyum sorunları yaşadıklarını ortaya koymuştur. Öğretmenlerin empati temelli yaklaşım sergilediği ve kültürel duyarlılık gösterdiği durumlarda öğrencilerin sosyal ve akademik uyumlarının belirgin biçimde arttığı; dışlanma, kaygı ve akademik başarısızlık gibi olumsuz deneyimlerin ise azaldığı tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçları, yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim süreçlerini güçlendirmek için empati temelli öğretim uygulamalarının, kültürlerarası iletişim becerilerinin ve kapsayıcı eğitim stratejilerinin artırılması gerektiğini göstermektedir. Bu bağlamda çalışma, çokkültürlü sınıf ortamlarının daha etkin yönetilmesine yönelik öneriler sunmakta ve Türkiye'de yabancı öğrencilerin uyum süreçlerinin iyileştirilmesine yönelik eğitim politikalarına katkı sağlamaktadır. Elde edilen bulguların, öğretmenlere, okul yöneticilerine ve politika yapıcılara yol gösterici nitelikte olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the cultural challenges faced by foreign students studying in Turkey during their educational processes and to examine the effects of these challenges on students' adaptation processes from an empathy-focused perspective. With globalization, the number of international students in Turkey has increased rapidly; this situation has led to cultural diversity being reflected in educational environments and the adaptation processes of students with different cultural backgrounds becoming more important. In this context, the study comprehensively addresses the multidimensional difficulties faced by foreign students, such as language, communication, social adaptation, cultural differences, and academic adaptation; it evaluates the impact of teachers' empathy levels, cultural sensitivities, and inclusive educational approaches on students' adaptation process. The study used the semi-structured interview technique from qualitative research methods; data obtained from students with different cultural backgrounds were analyzed using content analysis. The findings revealed that foreign students experience various adaptation problems, particularly due to language deficiencies, misunderstanding of cultural differences, difficulties in teacher-student communication, exclusion in peer relationships, and differences in the education system. It was found that when teachers demonstrated an empathy-based approach and cultural sensitivity, students' social and academic adaptation increased significantly, while negative experiences such as exclusion, anxiety, and academic failure decreased. The results of the study indicate that empathy-based teaching practices, intercultural communication skills, and inclusive education strategies should be increased to strengthen the educational processes of foreign students. In this context, the study offers recommendations for the more effective management of multicultural classroom environments and contributes to educational policies aimed at improving the adaptation processes of foreign students in Turkey. The findings are considered to be instructive for teachers, school administrators, and policymakers.