Okullarında yabancı uyruklu öğrencibulunan öğretmen ve yöneticilerinkarşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlaraçözüm önerileri
The problems teachers and administratorshaving with foreign students in their schools andsolution proposals
  1. Tez No: 867534
  2. Yazar: AHMET BAKİ KIZILTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZMUSUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Eğitim, topluma istikamet veren en önemli olgulardan biridir. Bugün Türkiye'de, Suriyeli, Iraklı, Afgan gibi çeşitli milletlerden binleri, milyonları aşkın sığınmacı nüfus bulunmaktadır. Bu insanların sorunları sadece beslenme, barınma gibi fiziksel ihtiyaçlar değil, bu sorunların yanında göçmen nüfus nitelikli bir eğitime de ihtiyaç duymaktadır. Bu konu geleceğe umutla bakmak ve topluma uyum sağlanması bakımından hem yabancı öğrenciler açısından hem de onlara ev sahipliği yapan ülkeler açısından oldukça önemlidir. Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı ve Göç İdaresi gibi çeşitli kurumlar vasıtasıyla yabancı öğrencilere eğitim imkanı sunulmaktadır. Yabancı öğrenciler bu süreçte elbette ki çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu hususta çeşitli çalışmalar yapılmış ve onların sorunlarının çözümüne yönelik farklı çözüm önerileri sunulmuştur. Fakat onların sorun yaşadığı kadar Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan, yabancı öğrencilerle ilgilenen öğretmen ve yöneticiler de yabancı öğrencilere dair sorunlar yaşamaktadır. Bu konu araştırıldığında literatürde az sayılacak derecede araştırma yapıldığı söylenebilir. Bu çalışmanın amacı, Şanlıurfa'daki yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim gördükleri ilkokul, ortaokul ve lise kademelerindeki devlet okullarında bulunan öğretmen ve yöneticilerin karşılaştıkları sorunları belirlemek ve öğretmenler ile yöneticilerin yabancı uyruklu öğrenci sorunlarına karşı bakış açıları arasında aralarında anlamlı bir farklılık olup olmadığını tespit etmektir. Çalışmanın örneklem grubu Şanlıurfa'nın bütün ilçelerinde çeşitli okullarda görev yapan 59 eğitim yöneticisi ve 271 öğretmenden oluşmaktadır. Veriler Çelikkol, Karaibrahimoğlu ve Tokgöz (2018) tarafından geliştirilen ölçek formu yoluyla toplanmıştır (Çelikkol, Karaibrahimoğlu ve Tokgöz, 2018). Nicel araştırma yöntemlerinden, betimsel araştırma yöntemiyle yapılan bu çalışmada, genel tarama modelinin içinde yer alan ilişkisel model kullanılmıştır. Bu ölçeklerden elde edilen bulgular neticesinde, okullarında yabancı uyruklu öğrenci bulunan öğretmen ve yöneticilerin eğitim verme sürecinde, onları engelleyen, onların eğitim kalitesini azaltan bazı problemlerle karşılaştıkları ortaya çıkmıştır. Araştırma sonucunda ortaya çıkan başlıca problemler sırasıyla: İletişim sorunları, kültürel farklılık sorunları, şiddet sorunları, eğitim-öğretim sorunları, ön yargı sorunları ve zararlı alışkanlık sorunlarıdır. Çalışmada bu sorunlara değinilip tespit edilen bu problemler karşısında Milli Eğitim Bakanlığına, okul yöneticilerine ve öğretmenlere bazı önerilerde bulunulmuştur. Bu kapsamda literatürdeki eksikliği bir nebze olsun gidermiş olup, bu konuya katkıda bulunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Education is one of the most important issues that lead society. Today, there are millions of immigrants from such countries as Syria, Iraq and Afganistan. These people have not only food and accommodation problems but also the need for a wellqualified education. This subject is highly crucial for not only the immigrants but also the home countries in terms of looking to the future hopefully and integration to the society. Turkey, in this context, provides education through the Ministry of National Education and Immigration Office. For sure, foreign students run into some problems in this process. Various studies have been made and different suggestions are proposed to solve their problems. However they are not the only ones who have troubles, the teachers and the administrators who are working in the state schools and take care of these immigrant students have as many problems as the students do. When we make research about the case, we can say that little research has done about it. The purpose of this study is to find out the problems that teachers and administrators who have foreign students at primary, middle and high schools encounter in Şanlıurfa. The samples of the study are 59 administrators and 271 teachers working in different schools of Şanlıurfa. Data are collected via questionnaires. The relational model in the general survey model is utilized in this study, which uses a descriptive research design as one of the qualitative research methods. As a result of the findings of these questionnaires, it turned up that the teachers and administrators having foreign students at their schools run into some problems which prevent and decrease their educating quality in education process. At the result of the research, the main emerging problems are respectively; communication, cultural differences, violence, education-teaching, prejudice and harmful habit problems. These problems are addressed in this study and some suggestions are offered for the Ministry of National Education, school administrators and teachers. By this means, I tried to contribute to the lack in the literature of this field.