Pnömonili hastalardan izole edilen Klebsiella pneumoniae suşlarında oxa-48'in moleküler analizi
Molecular analysis of oxa-48 in Klebsiella pneumoniae strains isolated from patients with pneumonia
  1. Tez No: 1014984
  2. Yazar: ENDER GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
G Ender, Pnömonili Hastalardan İzole Edilen Klebsiella pneumoniae Suşlarında OXA-48'in Moleküler Analizi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Eczacılık Fakültesi, Temel Eczacılık Bilimleri Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2026. Klebsiella pneumoniae, özellikle solunum yolu enfeksiyonları başta olmak üzere nozokomiyal enfeksiyonların önemli etkenlerinden biri olup, son yıllarda artan antibiyotik direnci ile dikkat çekmektedir. Karbapenemler, çoklu ilaç dirençli Gram-negatif bakterilere karşı son seçenek antibiyotikler arasında yer almasına rağmen, bu antibiyotiklere karşı gelişen direnç mekanizmaları ciddi bir halk sağlığı sorunu oluşturmaktadır. Özellikle OXA-48 tipi karbapenemaz enzimleri, K. pneumoniae suşlarında karbapenem direncinin başlıca nedenlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma kapsamında, 2020-2024 yılları arasında Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin farklı kliniklerinden elde edilen toplam 560 balgam örneği incelenmiş ve bunlardan 100 K. pneumoniae izolatı elde edilmiştir. Bakterilerin identifikasyonu için izolatlar %5 koyun kanlı agar, eozin metilen mavisi agar ve MacConkey agar besiyerlerinde inkübe edilmiştir. Koloni morfolojisi, Gram boyama ve biyokimyasal testler (indol, H2S, oksidaz, katalaz) uygulanmış, sonuçlar VITEK 2 Compact sistemi ile doğrulanmıştır. Antimikrobiyal duyarlılık testleri VITEK 2 Compact cihazı kullanılarak gerçekleştirilmiş ve sonuçlar EUCAST (2018) kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (ESBL) üretimi, kombine disk testi ile belirlenmiştir. blaOXA-48 geninin varlığı, spesifik primerler kullanılarak polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile araştırılmıştır. 560 balgam örneğinden 100 (%17.9) K. pneumoniae izolatı elde edilmiş olup, izolasyon oranı kadınlarda daha yüksek ve en fazla 50 yaş üzeri grupta görülmüştür. İzolatların %17'si çoklu ilaç direnci göstermiştir. Bu dirençli izolatların tamamında blaOXA-48 geni saptanmış ve GSBL fenotipi ile uyumlu bulunmuştur. OXA-48 pozitif suşlar en yüksek direnci ampisilin (AM), amoksilin-klavulanik asid (AMC), seftazidim (CAZ) ve seftriakson (CRO)'ya gösterirken, tümü kolistine duyarlı bulunmuştur. Elde edilen bulgular, balgam örneklerinden izole edilen K. pneumoniae suşlarında blaOXA-48 geninin önemli bir direnç mekanizması olduğunu ve çoklu ilaç direnci ile güçlü bir ilişki gösterdiğini ortaya koymaktadır. Özellikle yüksek antibiyotik direnç oranları, tedavi seçeneklerini kısıtlayarak klinik yönetimi zorlaştırmaktadır. Bu nedenle, düzenli moleküler sürveyans ve uygun antibiyotik kullanım politikaları büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
G Ender, Molecular Analysis of OXA-48 in Klebsiella pneumoniae Strains Isolated from Patients with Pneumonia, Van Yuzuncu Yil University, Institute of Health Sciences, Faculty of Pharmacy, Department of Basic Pharmaceutical Sciences, Master's Thesis, Van, 2026. Klebsiella pneumoniae is one of the leading causative agents of nosocomial infections, particularly respiratory tract infections, and has attracted increasing attention due to rising antimicrobial resistance. Although carbapenems are considered last-resort antibiotics against multidrug-resistant Gram-negative bacteria, the emergence of resistance to these agents constitutes a serious public health concern. Among the underlying mechanisms, OXA-48-type carbapenemases have been identified as a contributor to carbapenem resistance in K. pneumoniae. In this study, a total of 560 sputum samples collected from various clinical departments of Van Training and Research Hospital between 2020 and 2024 were analysed, from which 100 K. pneumoniae isolates were recovered. The isolates were cultured on 5% sheep blood agar, eosin methylene blue agar, and MacConkey agar. Identification was performed based on colony morphology, Gram staining, and conventional biochemical tests (indole, H₂S, oxidase, catalase), and subsequently confirmed using the VITEK 2 Compact system. Antimicrobial susceptibility testing was carried out using the VITEK 2 Compact system and interpreted according to EUCAST (2018) criteria. Extended-spectrum beta-lactamase (ESBL) production was determined using the combined disk test. The presence of the blaOXA-48 gene was investigated by polymerase chain reaction (PCR) using specific primers. Out of 560 sputum samples, 100 (17.9%) K. pneumoniae isolates were identified. The isolation rate was higher in female patients and most prevalent in individuals aged ≥50 years. Of the isolates, 17% exhibited multidrug resistance. Notably, the blaOXA-48 gene was detected in all multidrug-resistant isolates and was found to be consistent with the ESBL phenotype. OXA-48-positive strains demonstrated the highest resistance rates to ampicillin (AM), amoxicillin-clavulanic acid (AMC), ceftazidime (CAZ), and ceftriaxone (CRO), while all isolates remained susceptible to colistin. These findings indicate that the blaOXA-48 gene represents a major mechanism of resistance among K. pneumoniae isolates obtained from sputum samples and is strongly associated with multidrug resistance. The high levels of antimicrobial resistance significantly limit therapeutic options and complicate clinical management. Therefore, continuous molecular surveillance and the implementation of rational antibiotic stewardship policies are of critical importance.