Effect of delay in construction projects in Somalia case study of central market of Mogadishu city
Somali'de inşaat projelerindeki gecikmenin etkisi Mogadişu şehri merkez çarşısı örneği
- Tez No: 1014985
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBAY BURÇİN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Somali'de inşaat sektörü, ülkenin ekonomik kalkınmasına sağladığı büyük katkılar nedeniyle kritik bir öneme sahiptir. Ancak, ülkenin fiziksel, politik, sosyal ve ekonomik koşulları nedeniyle birçok inşaat projesinde önemli gecikmeler yaşanmaktadır. Bu gecikmeleri en aza indirebilmek için, öncelikle bu durumun altında yatan sebeplerin ve kaynakların belirlenmesi gerekmektedir. Bu çalışma, Somali'deki inşaat projelerinin planlanandan sapmasının ana nedenlerini belirlemeyi ve bu nedenleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Mevcut literatür ve önceki araştırmaların analizine dayanarak, olası gecikme nedenlerini ortaya koymak üzere bir çerçeve oluşturulmuştur. Bu kapsamda, 30'dan fazla gecikme faktörü belirlenmiş ve bu faktörler, toplanan veriler ışığında detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırma, inşaat projelerinde gecikmeye yol açan nedenleri belirlemek amacıyla, araştırmacılar, danışmanlar ve yükleniciler gibi projenin paydaşları arasında saha çalışması yapılmasını içermektedir. Elde edilen bulgular; gecikmelerin etkilerini, sorumlulukları ve riskleri tanımlarken, gecikmeleri en aza indirmenin yollarını da tartışmaktadır. Çalışmanın sonunda, proje hazırlık aşamasında proje finansman güvenliğinin sağlanması, yüklenicilerin proje ölçeğine göre deneyimlerine göre sınıflandırılması ve sorunları önlemek amacıyla değer mühendisliği uygulanmasının önemi vurgulanmaktadır. Çalışma, benzer analizlerin ileride yapılacak projelerde de uygulanması gerektiğine dair önerilerle sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The construction industry in Somalia is a vital industry because it contributes incredibly to the financial advancement of the nation. because of the physical, political, social, and economic conditions of the nation, a lot of building projects run into a lot of delays. Only by first determining the reasons and their sources can these delaying factors be avoided. Learn aims to learn and analyze the main reasons why construction projects are behind schedule. The purpose of this study was to identify plausible causes for the delay in the project build on the analysis of previous documents and research. More than 30 causes of delay were raised, They were examined in further detail through the study of data and information. To identify the reasons for project execution delays, the researcher polled clients, consultants, and contractors in the field. Research identifies responsibilities and types of delays in addition to discussing impacts, and risks, and minimizing delays. Finally, the study concludes with recommendations such as project security financing Contractors should be categorized during the project preparation phase according to their experience with the project's scale and the use of value engineering to prevent troubleshooting.