Addressing delays in construction projects in Somalia: Mitigation of contributing factors.
Somali'deki inşaat projelerinde gecikmelerin ele alınması: Katkı sağlayan faktörlerin azaltılması.
- Tez No: 911007
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA AKŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Gecikmeler, inşaat projelerinde yaygın bir sorundur ve işin planlanan veya sözleşmeli programa göre geç tamamlanması ile karakterizedir. Gecikmelerin nedenlerini belirlemek, onları en aza indirmek için çok önemlidir. Bu çalışma, Somali'deki inşaat projelerinde gecikmelere neden olan faktörleri, gecikmelerin etkilerini ve azaltma stratejilerini belirlemeyi amaçladı. Veriler, Somali'deki A sınıfı müteahhitlik firmalarından 50 katılımcıyı içeren bir anketle toplandı. Anket, gecikmelere katkıda bulunan 32 faktör, gecikmelerin 37 etkisi ve 27 azaltma stratejisi belirledi. Verilerin analizi, betimleyici istatistiksel yöntemlerle Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paket (SPSS) yazılımı kullanılarak yapıldı. Çalışma, Somali'deki inşaat projelerinde gecikmelere danışman faktörleri, malzeme faktörleri, müşteri faktörleri, ekipman faktörleri, iş gücü faktörleri ve müteahhit faktörlerinin neden olduğunu buldu. Bu gecikmelerin etkileri arasında maliyet aşımları, yasal ihtilaflar, zaman aşımları, kaybedilen kar ve projenin terk edilmesi yer almaktadır. Çoğu katılımcı, kaynak mevcudiyetini sağlama, yetkin personel bulundurma, yetkin bir proje yöneticisi atama ve doğru başlangıç maliyeti ve zaman tahminleri yapma gibi önemli azaltma stratejileri üzerinde hemfikirdi. Çalışma, gecikmeleri azaltmanın en iyi yolunun bu faktörleri proaktif olarak ele almak olduğunu sonucuna varmıştır. Yetkin bir proje yöneticisi istihdam etmek ve doğru maliyet ve zaman tahminleri yapmak gibi stratejilerin uygulanması, inşaat projelerindeki gecikmeleri önemli ölçüde azaltabilir
Özet (Çeviri)
Delays are a common issue in construction projects, characterized by the late completion of work compared to the planned or contract schedule. Identifying the causes of delays is crucial for minimizing them. This study aimed to identify the factors causing delays, the effects of delays, and the mitigation strategies for construction projects in Somalia. Data were collected through a questionnaire survey involving 50 respondents from Grade (A) contractor companies in Somalia. The survey identified 32 factors contributing to delays, 37 effects of delays, and 27 mitigation strategies. Data analysis was conducted using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) software with descriptive statistical methods. The study found that delays in construction projects in Somalia were caused by consultant factors, material factors, client factors, equipment factors, labor factors, and contractor factors. The effects of these delays included cost overruns, legal disputes, time overruns, lost profit, and project abandonment. Most respondents agreed on several significant mitigation strategies: ensuring resource availability, having competent personnel, appointing a competent project manager, and making accurate initial cost and time estimates. The study concludes that the best way to mitigate delays is to proactively address these factors. Implementing strategies such as employing a competent project manager and making accurate cost and time estimates can significantly reduce delays in construction projects.