Prediction system of time delay in construction projects in Iraq
- Tez No: 798256
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde proje inşa etmenin karşılaştığı en temel zorluklardan biri zaman gecikmesidir. Zaman aşımı olarak bilinen bir problem, bir inşaat projesinin başlangıçta tamamlanması için planlanan zaman çizelgesi içinde bitmediğini açıklar. İnşaat projelerinde meydana gelen gecikmeler bir takım farklı değişkenlerden kaynaklanmaktadır. Bu makale, Irak'taki inşaat projelerinde zaman gecikmesini tahmin etmek için bir tahmin fonksiyonu geliştirdi. Mevcut araştırmanın ana metodolojisi, inşaat gecikmelerinin en önemli nedenlerini belirlemek için bir plan geliştirmek ve bir strateji oluşturmaktır. Metodoloji süreci, bu projelerdeki zaman gecikmesini ölçmek için kırk farklı inşaat projesinden veri toplanmasıyla başlayan bir dizi süreci içerir. Araştırmacı, önceki çalışmalardan elde edilen faktörlerin toplamına dayalı olarak sorgulayıcı sorular hazırlayarak başladı, ardından her bir faktörün nedenini açıklamak için bir anket oluşturdu, Delphi yöntemini kullanarak uzmanlarla görüştü ve ardından faktörü ölçmek için bu faktörlerin göreli önem indeksini (RII) uyguladı. ve son olarak ekstrapolasyon yöntemini kullanarak faktörlerin etkisini değerlendirerek, yüksekliğin alana göre göreceli değerine ve projedeki zaman aşımı yüzdesine dayalı olarak projelerdeki zaman gecikmesi miktarını tahmin etmek için kullanılan tahmin çizgisini hazırlar. proje. Balık kılçığı, dört etkili faktör grubu gözlemledi ve göreceli önem indeksi RII, projenin gecikmesine neden olan faktörleri belirtir. son adım, projelerin programlanmasında kullanılabilecek tahmin fonksiyonunu bulmaktı. Sonuçlar, düşük insan gücü verimliliği, malzeme teslimindeki gecikme, malzeme hacminin ve türünün doğru olmaması, küçük ekipman kapasitesi, ekipman yerleştirme hatası ve tasarım hatalarının Iraklıların projelerinde proje süresi gecikmesinin ana nedenleri olduğunu gözlemledi.
Özet (Çeviri)
One of the most main challenges faced by building projects in developing countries is the time delay. A problem known as time overrun describes when a construction project does not finish within the time schedule that was originally planned for its completion. The delays that occur in building projects are caused by a number of different variables. This paper developed a prediction function to estimate the time delay in construction projects in Iraq. The main methodology of the present research is to develop a plan and establish a strategy for identifying the most significant causes of construction delays. The methodology process involves a sequence of processes starting with collecting data from forty different construction projects to measure the time delay in these projects. The researcher started by preparing interrogative questions based on the totals of factors from previous studies, then created a questionnaire to clarify the reason for each factor, interviewed experts using the Delphi method, then applied the relative importance index RII of those factors to measure the factor strength, and finally evaluating the effect of the factors using the extrapolation method the prepare the prediction line which is used to estimate the amount of time delay in the projects based in the relative value of height to the area and the percentage of time overrun in the project. The fishbone observed four groups of effective factors and the relative importance index RII specifies the factors that cause the project's time delay. the final step was finding the prediction function which can be used in scheduling the projects. the results observed that the low manpower productivity, delay in material delivery, the volume and type of material are not correct, small equipment capacity, placement error equipment and design errors were the main causes in project time delay in Iraqis projects.