Zülfikar Kaya'nın kaleminden Türk havacılık faaliyetleri
Turkish aviation activities from the pen of Zulfikar Kaya
  1. Tez No: 1015012
  2. Yazar: FUNDA KARA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ ALTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Havacılığın kökeni, insanlığın gökyüzüne olan merakına dayanmakla birlikte, Osmanlı İmparatorluğu döneminde sistematik olarak başlamıştır. Osmanlı Devleti, sınırlı ekonomik ve teknik imkânlara rağmen Batılı ülkelerle eşzamanlı olarak havacılık faaliyetlerini başlatmış, askeri amaçlarla yurt dışına personel göndererek bu alanda önemli adımlar atmıştır. Cumhuriyet döneminde ise havacılık alanında daha kapsamlı çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, Türk havacılık tarihinin gelişim sürecini ve bu süreçte bireysel bir rol oynayan Zülfikar Kaya'nın katkılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Kaya'nın yaşamı, havacılığa olan tutkusunu ve bu alanda karşılaştığı zorluklara rağmen gösterdiği azmi gözler önüne sermektedir. Tez kapsamında, Zülfikar Kaya'nın Türk Hava Kuvvetleri'ndeki pilotluk yılları, askeri ve siyasi olaylara tanıklıkları, çeşitli havacılık kazaları ve roket denemelerindeki deneyimleri detaylandırılmıştır. Ayrıca, Kaya'nın Türk Hava Yolları'na geçiş süreci, yaşadığı elim kazadan sonra tekrar uçmak için yurt dışına gidişi ve burada yaşadığı önemli gelişmeler incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, Türk havacılık tarihinin dönüm noktalarını ortaya koyarken, Zülfikar Kaya'nın yaşamı üzerinden havacılık tarihine insani bir perspektif kazandırmaktır. Bu çalışma, geçmişten günümüze havacılık alanında yaşanan gelişmeleri anlatmakla kalmayıp, geleceğin havacılarına ilham kaynağı olmayı hedeflemektedir. Çalışmada, Zülfikar Kaya'nın bizzat kaleme aldığı anılar birincil kaynak olarak kullanılmış, literatür taramaları ve tarihi belgelerle desteklenerek kapsamlı bir analiz sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
While the roots of aviation rest on humanity's curiosity about the sky, systematic aviation activities began in the Ottoman Empire period. Despite limited economic and technical capabilities, the Ottoman State initiated aviation activities contemporaneously with Western countries, taking significant steps in this field by sending personnel abroad for military purposes. During the Republican era, more comprehensive studies were conducted in the field of aviation. This study aims to examine the development process of Turkish aviation history and the individual role played by Zülfikar Kaya in this process. Kaya's life highlights his passion for aviation and the perseverance he demonstrated despite the challenges he faced in this field. Within the scope of the thesis, details are provided regarding Zülfikar Kaya's years as a pilot in the Turkish Air Force, his eyewitness accounts of military and political events, his experiences in various aviation accidents, and rocket trials. Furthermore, Kaya's transition to Turkish Airlines, his journey abroad to fly again after a tragic accident, and the important developments he experienced there are examined. The main objective of the research is to uncover the turning points of Turkish aviation history while providing a human perspective on aviation history through the life of Zülfikar Kaya. This study not only narrates the developments in the field of aviation from the past to the present but also aims to serve as a source of inspiration for future aviators. In this study, Zülfikar Kaya's memoirs, written by himself, were used as the primary source, and a comprehensive analysis was presented, supported by literature reviews and historical documents.