Hazret-i Ali'nin Hâver-nâme cenkleri (inceleme-metin)
Battles of Haver-name by hz. Ali (a written atudy-text)
  1. Tez No: 210711
  2. Yazar: HÜLYA YAŞAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DOĞAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Türk halk biliminin önemli kaynaklarından birisi de ?cenk kitaplarıdır? Bunlar içerisinde Hazret-i Ali'ye nispet edilenler önemli bir yer tutmaktadır ve diğerlerine oranla daha fazla ön plana çıkmıştır. Başkahramanını Hazret-i Ali'nin oluşturduğu, cenk kitaplarından birisi de Haver-Name'dir. Haver-Name dini, tasavvufi, destani, didaktik bir özellik taşımakta olup, mensur bir şekilde kaleme alınmıştır. İçerisinde birbirinden kesin çizgilerle ayrılmamakla beraber, birbirine bağlı muhtelif hikâyeler bulunmaktadır. Bu hikâyelerde Hazret-i Ali kimi zaman hayali, kimi zaman gerçek mekânlarda İslamiyeti yayma ve zulüm gören Müslümanları kurtarma adına çeşitli mücadeleler içerisine girmektedir. Bu mücadelede en büyük yardımcısı kılıcı Zülfikar ve atı Düldül'dür. Hazret-i Ali Peygamberden izin alarak çıktığı seferlerinde hayali veya gerçek kahramanlarla mücadele ettikten sonra, sonunda muhakkak galip gelir ve düşmanlarını ya öldürür ya da onlara İslamiyeti kabul ettirir. Fethedilen topraklar İslam mülküne katılır. İslamiyetten önceki destan geleneğimizin devamı olan Haver- Name'de dünyaya hakim olma ideolojisi devam ettirilmiş ancak hakim olma sebebi İslami bir kılığa büründürülmüştür. Eski Anadolu Türkçesi özelliklerinin göze çarptığı metin deyim yönünden oldukta zengndir. Yer yer masalsı öğelere rastlanan metin, Türk halk kültürü açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
One of the important resources of the Turkish folk science is also the Cenk books. Within these books, those who attributed to Hz. Ali constitute an important place and have became prominent with the proportion to other books. Haver-Name is one of the Cenk books whose Hz. Ali is the protagonist. This book includes religious, mystical, legendary and a didactical features and it had been written as prose. There are various stories depending on each other them nevertheless they do not separate from one another. In these stories, Hz. Ali has been entered a variety of struggles in imaginary or real places at time to convey the Islamism and to rescue the Muslims, which have been exposured the cruelty. In these struggles, the most important helpers of Hz. Ali are his sword, Zülfikar and his horse, Düldül. Hz. Ali, in his military expeditions in which he adhered with the permission of prophet, certainly overcomes at the end and he either kills his enemies or to get accept Islamism after struggling with the imaginary or real heroes. Conquered lands were annexed to Islam possession. In Haver-Name, this is the continuation of our epic tradition before Islamism, the idea of being the predominate to the earth was continued but cause of this idea was wrapped an Islamic appearance. Document having the features of old Anatolian Turkish language is rather rich in terms of idiom. Document sometimes encountered legendary items has a rich content in terms of the Turkish folk culture.