Ebelerde ikincil travmatik stres ölçeğinin geliştirilmesi ve doğum süreçlerinde ikincil travmatik stres ve empatiye yaratıcı yazarlık atölyesinin etkisinin incelenmesi
Development of the secondary traumatic stress scale in midwives and examining the effect of creative writing workshop on secondary traumatic stress and empathy in birth processes
- Tez No: 1015041
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DENİZ SAYINER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın birinci aşamasındaki amaç ebelerde ikincil travmatik stres düzeyini ölçmek için geçerli ve güvenilir bir araç geliştirmektir. İkinci aşamasındaki amaç ise doğum süreçlerinde ikincil travmatik stres ve empatiye yaratıcı yazarlık atölyesinin etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırmanın birinci aşaması metodolojik bir çalışmadır. 01.03.2024-30.06.2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Ebelerle yapılan görüşmeler ve uzman görüşleri sonrasında 40 maddeden oluşan taslak ölçek 536 ebeye uygulanmıştır. Araştırmanın ikinci aşaması 03.11.2025-09.12.2025 tarihleri arasında Ebelerde İkincil Travmatik Stres Ölçeği (EİTSÖ)'nden 37 ve üzeri puan alan 10 ebe ile gerçekleştirilmiştir. Ebelerle 8 kez yapılan yaratıcı yazarlık atölyesi öncesi ve sonrası Ebelerde İkincil Travmatik Stres Ölçeği (EİTSÖ) ve Ebelikte Empati Ölçeği (EEÖ) puan ortalamaları değerlendirilmiştir. Bulgular: Ebelerde İkincil Travmatik Stres Ölçeği (EİTSÖ); uyarılmışlık, kaçınma, yeniden yaşama ve kişisel yaşantıda kaçınma olmak üzere 4 alt boyut ve 18 maddeden oluşmaktadır. AFA analizi sonucunda ölçeğin geçerliği %63,37'dir. DFA analizi sonucunda ölçek iyi uyum göstermektedir. Ölçeğin cronbach alpha değeri 0,91olarak hesaplanmıştır. Alt boyutlarında ise uyarılmışlık α=0,891, kaçınma α=0,853, yeniden yaşama α=0,813 ve kişisel yaşantıda kaçınma α=0,705 olarak tespit edilmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında yaratıcı yazarlık atölyesi öncesi ve sonrası Ebelikte Empati Ölçeği (EEÖ) puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı, Ebelerde İkincil Travmatik Stres Ölçeği (EİTSÖ) puan ortalamalarında ise istatistiksel olarak bir anlamlılık olmamakla birlikte yaratıcı yazarlık atölyesi sonrasında daha düşük olduğu bulunmuştur. Sonuç: Ebelerde İkincil Travmatik Stres Ölçeği (EİTSÖ) ebelerde ikincil travmatik stres düzeyini ölçen geçerli ve güvenilir bir araçtır. Yaratıcı yazarlık atölyesinin ebelerin ikincil travmatik stres düzeylerini azaltma potansiyelinin olduğu ancak empati düzeyini etkilemediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the first phase of this study is to develop a valid and reliable instrument to measure secondary traumatic stress levels in midwives. The aim of the second phase is to examine the effect of a creative writing workshop on secondary traumatic stress and empathy during childbirth processes. Methods: The first phase of the study was a methodological study and was conducted between March 1, 2024, and June 30, 2025. Following interviews with midwives and expert evaluations, the draft scale consisting of 40 items was administered to 536 midwives. The second phase of the study was carried out between November 3, 2025, and December 9, 2025, with 10 midwives who scored 37 or higher on the Midwives' Secondary Traumatic Stress Scale. The mean scores of the Midwives' Secondary Traumatic Stress Scale and the Midwifery Empathy Scale were evaluated before and after eight creative writing workshop sessions conducted with the participating midwives. Results: The Secondary Traumatic Stress Scale in Midwives consists of 18 items and four subdimensions: arousal, avoidance, re-experiencing, and avoidance in personal life. As a result of the exploratory factor analysis, the validity of the scale was found to be 63.37%. The confirmatory factor analysis indicated that the scale demonstrated good fit. The Cronbach's alpha coefficient of the scale was calculated as 0.91. For the subdimensions, the coefficients were α = 0.891 for arousal, α = 0.853 for avoidance, α = 0.813 for re-experiencing, and α = 0.705 for avoidance in personal life. In the second phase of the study, no statistically significant difference was found between the mean scores of the Midwifery Empathy Scale before and after the creative writing workshop. However the difference was not statistically significant, the mean scores of the Midwives' Secondary Traumatic Stress Scale were lower following the creative writing workshop compared to the pre-workshop scores. Conclusions: The Secondary Traumatic Stress Scale in Midwives is a valid and reliable instrument for measuring secondary traumatic stress levels in midwives. The creative writing workshop was found to have the potential to reduce midwives' levels of secondary traumatic stress; however, it did not have an effect on their level of empathy.