Kardiyum (Cardium tuberculatum, Linnaeus, 1758) ve deniz kestanesi (Paracentrotus lividus lamarck, 1816) kabuklarının potansiyel uygulama alanlarının araştırılması
Investigation of potential application areas of cardium (Cardium tuberculatum, Linnaeus, 1758) and sea urchin (Paracentrotus lividus lamarck,1816) shells
- Tez No: 1015060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM HAMZAÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Cardium tuberculatum (Linnaeus, 1758) ve Paracentrotus lividus (Lamarck, 1816) kabuklarının farklı analiz yöntemleriyle incelenerek potansiyel uygulama alanlarının ortaya konulması amaçlanmıştır. İzmir kıyılarından toplanan örnekler yıkama, kurutma ve öğütme işlemlerinden geçirilmiş ve her iki türe ait numuneler üç tekrarlı olarak FT-IR, UV–Vis, Fotolüminesans (PL), SEM, Raman ve lazer difraksiyon (Mastersizer) teknikleri ile kapsamlı biçimde karakterize edilmiştir. FT-IR analizlerinde her iki türde de karbonat yapısına özgü güçlü bantlar ile birlikte – OH ve –COOH fonksiyonel gruplarının varlığı belirlenmiş olup, bu durum yüzey fonksiyonelleşmesini desteklemiştir. Her iki grubun örneklerine ait FTIR spektrumlarında, bant konumları benzerlik gösterirken, bant şiddeti ve dağılımında farklılıklar bulunmuştur. UV–Vis sonuçları, maksimum absorbansın 200–220 nm aralığında yoğunlaştığını göstermiş; Kardiyum örneklerinin optik aktif bileşenlerinin daha düşük ve homojen dağılım sergilediği, deniz kestanesi örneklerinin ise daha yüksek absorbans ve belirgin pik yapısıyla daha güçlü foton soğurma kapasitesi gösterdiği tespit edilmiştir. Her iki materyalde de emisyon tepe noktasının benzer şekilde 665–675 nm civarında oluştuğu görülmüştür. Kardiyum örneklerinde bu tepe noktasının daha yüksek şiddette olması, bu materyalin daha güçlü bir fotolüminesans yanıt verdiğini ortaya koymuştur. Deniz kestanesi örneklerinde ise daha düşük emisyon şiddeti, optik olarak aktif merkezlerin sayısının sınırlı olduğunu ve yüzey kusurları rolünün daha az belirgin olduğunu göstermiştir. Lazer difraksiyon analizleri, Kardiyum örneklerinde 0,3–1100 µm aralığında ve özellikle 300–400 µm bandında yoğunlaşan bir dağılım sergilerken, deniz kestanesi örneklerinde 0,27–3500 µm aralığında daha geniş ve iri partikül ağırlıklı bir dağılım sergilemiştir. Raman spektrumlarında Kardiyum örnekleri daha yayılmış ve nispeten daha homojen bir spektrum verirken, deniz kestanesi örnekleri daha belirgin ve keskin piklerle karakterize olmuştur. SEM analizlerinde deniz kestanesi örneklerinin daha baskın ve karakteristik yapı sergilemesi, bu türün biyomineralizasyon sürecinde daha yoğun ve lokalize kristal yapılar oluşturduğunu kanıtlamıştır. Buna karşın Kardiyum örneklerinin sergilediği dengeli dağılım, daha düzenli ve tutarlı bir mineral matris oluşumunu yansıtmıştır. Her iki denizel atık materyalden karbon kuantum noktalarının elde edildiği, ancak optik performansın düşük olduğu belirlenmiştir. Bu durum, kabukların yüksek inorganik (CaCO₃) içeriği ve sınırlı karbonizasyon verimi ile ilişkilendirilmiştir. Her iki biyomateryal, Fe gideriminde birbirine yakın sonuçlar verse de Kardiyum kabuğunun Pb uzaklaştırmada çok daha üstün bir performans sergilediği saptanmıştır. Genel olarak değerlendirildiğinde, bu biyomalzemelerin çevre dostu sensörler, biyogörüntüleme ve düşük maliyetli nanoteknolojik uygulamalar için geliştirilebilir potansiyele sahip olduğu, gelecekte yapılacak çalışmaların ise nanoyapısal organizasyonların iyileştirilmesine odaklanılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the shells of Cardium tuberculatum (Linnaeus, 1758) and Paracentrotus lividus (Lamarck, 1816) using various analytical techniques in order to reveal their potential application areas. Samples collected from the coasts of İzmir were subjected to pre-treatments including washing, drying, and grinding. The samples of both species were then comprehensively characterized in triplicate using FT-IR, UV–Vis, Photoluminescence (PL), SEM, Raman, and laser diffraction (Mastersizer) techniques. In the FT-IR analyses, strong bands characteristic of carbonate structures were identified in both species, along with the presence of –OH and –COOH functional groups, supporting surface functionalization. Although the FT-IR spectra of both groups exhibited similar band positions, differences were observed in band intensity and distribution. The UV–Vis results demonstrated that the maximum absorbance was concentrated within the 200–220 nm range. Cardium samples exhibited a lower and more homogeneous distribution of optically active components, whereas sea urchin samples showed higher absorbance values and more distinct peak structures, indicating a stronger photon absorption capacity. In both materials, the emission peak was observed at a similar range of approximately 665–675 nm. The higher intensity of this peak in the Cardium samples indicated a stronger photoluminescence response of this material. In contrast, the lower emission intensity observed in the sea urchin samples suggested a limited number of optically active centers and a less pronounced role of surface defects. Laser diffraction analyses revealed that the Cardium samples exhibited a particle size distribution ranging from 0.3 to 1100 µm, with a pronounced concentration particularly within the 300–400 µm range. In contrast, the sea urchin samples displayed a broader distribution between 0.27 and 3500 µm, characterized predominantly by larger particle sizes.