Temel tasarım eğitiminde geleneksel yöntemlerin dijital teknolojilerle entegrasyonu konusunda öğretim elemanlarının görüş ve yeterlilikleri
Faculty members' perspectives and competencies regardingthe integration of traditional methods with digitaltechnologies in basic design education
- Tez No: 1015076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENA SENGİR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Temel tasarım eğitimi, sanat ve tasarım disiplinlerinin omurgasını oluşturan; öğrencilere görme, algılama ve biçimlendirme yetisi kazandıran kritik bir süreçtir. Bu araştırma, dijital çağın getirdiği teknolojik dönüşümler ekseninde, temel tasarım eğitiminde geleneksel yöntemler ile dijital teknolojilerin entegrasyonuna ilişkin öğretim elemanlarının görüşlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de temel tasarım dersi veren akademisyenler oluştururken, örneklem grubu ise gönüllü katılım gösteren öğretim elemanlarından seçilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ve görüşme formu aracılığıyla toplanmış; elde edilen bulgular hem nicel hem de nitel yöntemlerle analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, dijitalleşmenin günümüzdeki popülerliği ve yaygınlığına rağmen öğretim elemanlarının büyük çoğunluğunun (%69,2) ders süreçlerini hala ağırlıklı olarak geleneksel yöntemlerle yürüttüğü görülmüştür. İstatistiksel verilerde ise cinsiyet ve yaş değişkenlerinin anlamlı bir fark yaratmaması, geleneksel yöntemlere olan bağlılığın kuşak farkından değil;“yaparak, yaşayarak öğrenme”ve“dokunsal deneyim”gibi alanın temel gerekliliklerinden kaynaklandığını göstermektedir. Geleneksel yöntemlerin en büyük gücü ise“el-göz-beyin koordinasyonu”sağlaması iken, zayıf yönleri zaman alıcı olması ve revize zorluğu olarak tespit edilmiştir. Buna karşılık dijital araçlar hız ve çeşit kolaylığı sağlasa da, erken aşamada kullanıldığında tasarım sürecini yüzeyselleştirme riski taşıdığı belirlenmiştir. Araştırmanın en önemli sonucu, iki yöntemin“Koşullu ve Aşamalı Entegrasyon”modeliyle birleşmesi gerekliliğidir. Bu modele göre; eskiz ve fikir aşamalarının geleneksel yöntemlerle, sunum ve çeşitlendirmelerin ise dijital araçlarla yapıldığı karma bir yapı en geçerli yol olacaktır. Sonuç olarak dijital teknolojiler bir tehdit ya da gelenekselin alternatifi olarak değil; geleneksel temelin üzerine inşa edilen bir yardımcı araç olarak konumlandırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Basic design education is a critical process that forms the backbone of art and design disciplines, endowing students with the ability to see, perceive and give form. This study aims to reveal the views of instructors regarding the integration of traditional methods and digital technologies in basic design education within the context of the technological transformations brought by the digital age. While the population of the research consists of academics teaching basic design in Türkiye, the sample group was selected from instructors who participated voluntarily. Data were collected through a personal information form and an interview form prepared by the researcher; the obtained findings were analyzed using both quantitative and qualitative methods. According to the analysis results, it was observed that despite the popularity and prevalence of digitalization today, the vast majority of instructors (69.2%) still conduct their course processes predominantly using traditional methods. The statistical data indicated that gender and age variables did not create a significant difference, showing that the adherence to traditional methods stems not from a generational gap but from the fundamental necessities of the field such as“learning by doing”and“tactile experience.”While the greatest strength of traditional methods was identified as providing“hand-eye-brain coordination”, their weaknesses were determined to be that they are time consuming and difficult to revise. Conversely, although digital tools provide speed and ease of variation, it was determined that they carry the risk of superficializing the design process when used at an early stage. The most significant result of the research is the necessity of combining the two methods through a“Conditional and Progressive Integration”model. According to this model, a hybrid structure where sketch and ideation stages are carried out with traditional methods, while presentations and variations are executed with digital tools, would be the most valid approach. Consequently, digital technologies should be positioned not as a threat or an alternative to the traditional, but as an auxiliary tool built upon the traditional foundation.