Kalça kırığı tanısı olan hastaların kırık tipine ve kontrol grubuna göre D vitamini, PTH, Ca, ALP, T. protein ve albumin düzeyleri karşılaştırılması
Comparing vitamin D, Pth, Ca, ALP, T. protein and albumin levels of patients with hip fracture according to fracture types and control groups
- Tez No: 1015087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORHAN ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Çalışmanın amacı; serum D vitamin düzeyleri, kalsiyum, PTH, alkalen fosfataz, fosfor, total protein, albümin seviyeleri ile kalça kırığı, oluşması arasındaki bağlantıyı saptamak ve kalça kırığı tipleri ile ilişkilerini ortaya koyup bu değerlerin aynı bölgede yaşayan, aynı yaş ve cinsiyetteki popülasyon ile kıyaslamasını yapmaktır. YÖNTEM: Çalışmada 1.01.2010 ile 28.12.2014 tarihleri arasında kliniğimiz arşivinde kayıtlı ITFK veya femur boyun kırığı tanılarından birisi olan 967 hasta ile gonartroz veya koksartroz tanısıyla tedavi görmüş 252 hasta olmak üzere toplam 1219 hasta saptandı. Hastaların tanı anındaki demografik özellikleri, kalça grafileri, ek hastalıkları, kullandığı ilaçları, önceki kırık öyküleri, ALP, T. Protein, albümin, Ca, fosfor, PTH, 25 OH vitamin D sonuçları, son bir yıldır yaşadıkları şehir ile ilgili kayıtları oluşturuldu. Çalışma için alt sınır yaş 65 olarak tayin edildi. Çalışmamızdan düzenli osteoporoz tedavisi, kalsiyum veya östrojen tedavisi alan, düşük enerjili travma dışı nedenle kırık oluşan, malignite hastaları, sekonder osteoporoz öyküsü, bilinen böbrek yetmezliği, gastrointestinal emilim bozukluğu, bilinen paratiroid ve tiroid bezi fonksiyon bozukluğu ve steroid kullanımı hikayesi olan, daha önce osteoporotik kırık oldugu düşünülen vakalar ve son bir yıldır İstanbul dışında yaşayan hastalar çalışma dışında bırakılmıştır. Çalışmaya; 117 ITFK, 97 femur boyun kırığı ve 161 osteoartrit (koksartroz ve gonartroz) tanısı olan kontrol grubu hastaları ile toplam 375 olguyla devam edilmiştir. BULGULAR: ITFK ve femur boyun kırığı grubunda, vitamin D düzeyleri kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük saptanmıştır (p=0,001; p<0,01). ITFK ile femur boyun kırığı grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde D vitamini farklılığı yoktur (p=0,059; p>0,05). ITFK ve femur boyun kırıklarında, AO sınıflamasına göre yapılan tiplendirmelerin de vitamin D düzeyleri arasında istatistiki olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. (p=0,109; p=0,298; p>0,05). Kırık öyküsü olmayan kontrol grubunun büyük bir çoğunluğunda da (%83,2) (n=134) D vitamini yetersizliği ve eksikliği saptanmıştır. Kontrol grubunun PTH düzeyi kırık gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük saptanmıştır (p=0,001; p<0,01). Her iki kırık grubunun kalsiyum düzeyleri, kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük saptanmıştır (p=0,001; p<0,01). SONUÇ: Çalışmamıza göre; kalsiyum ve D vitamini yetersizligi ya da eksikliğinin, kalça kırığı oluşmasında bağımsız bir risk faktörü olduğunu ancak kalça kırığı tiplerinin oluşmasında (intertrokanterik ve kollum femoris kırığı ile AO/OTA alt tip sınıflamalarında) istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığını saptadık. İstanbul'da yaşayan 65 yaş üstü popülasyonun D vitamini yetersizliği veya eksikliği bakımından risk altında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The purpose of this study is to determine the relationships between the proximal femoral fracture types in elderly patients and serum vitamin D, calcium, PTH, alkaline phosphatase, phosphorus, total protein and albumin levels. METHODS: In this study, totally 1219 patients were involved. 967 patients were diagnosed with intertrochanteric femur fracture (ITFF) or femoral neck fracture (FNF) between 01.01.2010 and 28.12.2014 and 252 patients involved had osteoarthritis (gonarthrosis or coxarthrosis). The demographic properties of the patients at the admission, roentgenographies, other diseases, medicine usage, fracture history, ALP, total protein, albumin, Ca, Phosphorus, PTH, 25-OH vitamin D and the place where they lived last year are evaluated. The lower age limit was determined as 65. The exclusion criterias were; having treatment for osteoporosis (calcium, estrogen, etc.), having fracture which was caused by a low energy trauma, malignancy, secondary osteoporosis history, having renal impairment, gastrointestinal malabsorption, parathyroid and thyroid function impairment, using steroids, having osteoporotic fracture previously, and living out of Istanbul in the last year. The control group was˙ formed with 375 patients. 117 patients had intertrochanteric femur fracture, 97 patients had femur neck fracture and 161 patients had osteoarthritis (gonarthrosis or coxarthrosis). RESULTS: Vitamin D levels in the ITFF and FNF group were found to be lower than the control group and it was statistically significant (p=0,001; p<0,01). There were no statistically significant difference between ITFF and FNF group for vitamin D levels (p=0,059; p>0,05). Also there were no statistically significant difference for vitamin D levels in the ITFF and FNF group (according to AO classification) (p=0,109; p=0,298; p>0.05). In the majority of the control group (%83,2) (n=134) who did not have the history of fracture, vitamin D deficiency were determined. In control group, PTH levels were found to be statistically significantly lower than the fracture group (p=0,001, p<0,01). The calcium levels were found lower in the fracture group than the control group which was statistically significant. CONCLUSION: According to our study, calcium and vitamin D deficiency are an independent risk factors for proximal femur fracture in elder population but they are not statically significant factors for the fracture type. It has been noticed that over 65 years old population living in Istanbul have a risk factor for vitamin D deficiency.