Kitap sanatlarımızda karanfil motifi
Carnation motif in our arts
  1. Tez No: 1015156
  2. Yazar: FEYZA KELEŞ NEGİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİDE NUR ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Bilim Dalı
Özet
Türk sanatında çiçek motifleri özel bir yere sahiptir. İnsanlar çiçek motifleriyle duygu, inanç, kültür ve sanatlarını gelecek nesillere aktarma imkânı bulmuşlardır. Sanatımızda birçok çiçek motifi vardır, ama bunların arasında karanfil özel bir yere sahiptir. Araştırmamız, sanatımızda önemli bir yer tutan karanfil motifinin tarihsel, kültürel ve sanatsal bağlamda incelenmesini amaçlamaktadır. Osmanlı İmparatorluğu'ndan günümüze kadar geleneksel kitap bezeme sanatlarında sıkça yer alan karanfil, sadece estetik bir öğe olmanın ötesinde, sembolik anlamlar da taşımaktadır. Özellikle hat, tezhip, ebru ve minyatür gibi sanat dallarında kullanılan karanfil figürü zarif yapısı, birbirinden güzel ve çekici renkleri ile sanatkarların her zaman ilham kaynağı olmuştur. Çalışmamızda, karanfilin Türk sanatındaki yeri, estetik değerleri, tarihsel gelişimi ve sembolik anlamları ele alınmıştır. Osmanlı döneminde başlayan ve günümüze kadar devam eden karanfil kullanımının sanat üzerindeki etkileri incelenmiş, motifin farklı sanat dallarındaki yeri ve anlamı vurgulanmıştır. Ayrıca, karanfilin sadece tezyinat değil, kültürel bir dil olarak da kitap sanatlarında nasıl işlev kazandığına dair örnekler sunulmuştur. Bu araştırma, karanfilin kitap sanatlarındaki gelişim aşamalarını ve kültürel mirasımızdaki yerini nasıl koruduğunu anlatmayı amaçlamıştır. Ayrıca bu araştırma geleneksel motiflerin modern sanat ve tasarıma nasıl entegre edilebileceğine dair fikirler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Floral motifs hold a special place in Turkish art. Through floral motifs, people have found the opportunity to pass on their emotions, beliefs, culture, and art to future generations. There are many floral motifs in our art, but the carnation holds a special place among them. Our research aims to examine the carnation motif, which holds a significant place in our art, within its historical, cultural, and artistic context. Frequently featured in traditional book decoration from the Ottoman Empire to the present day, the carnation is not only an aesthetic element but also carries symbolic meanings. Used particularly in art forms such as calligraphy, illumination, marbling, and miniature, the carnation figure, with its elegant structure and beautiful and attractive colors, has always been a source of inspiration for artists. This study examines the place of the carnation in Turkish art, its aesthetic values, historical development, and symbolic meanings. The influence of the use of the carnation, which began in the Ottoman period and continues to the present day, on art is examined, emphasizing the motif's place and meaning in various art forms. Furthermore, examples are presented of how the carnation has functioned not only as an ornament but also as a cultural language in book arts. This research aims to explain the development of the carnation in the arts of the book and how it maintains its place in our cultural heritage. It also offers insights into how traditional motifs can be integrated into modern art and design.