Ortaokul öğrencilerinin dijital bağımlılık düzeyleriyle anlama becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Kayseri ili örneği
An investigation of the relationship between middle school students' digital addiction levels and their comprehension skills: The case of Kayseri province
  1. Tez No: 1015155
  2. Yazar: BANU KIZMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin dijital bağımlılık düzeyleri ile anlama becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini Kayseri il merkezindeki ortaokullarda öğrenim gören ortaokul öğrencileri; örneklemini kazara örnekleme yöntemiyle belirlenen 700 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Örneklemin 345'ini erkek öğrenciler; 355'ini ise kız öğrenciler oluşturmaktadır. 5. sınıflardan 173, 6. sınıflardan 193, 7. sınıflardan 184 ve 8. sınıflardan 150 öğrenciye ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri 2024-2025 eğitim öğretim yılının güz döneminde toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Dijital Bağımlılık Ölçeği, Okuduğunu ve dinlediğini anlama başarı testleri kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde ise SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda erkek öğrencilerin bağımlılık düzeyleri kadın öğrencilere kıyasla düşük olsa da grupların puan farkları anlamlılık düzeyinde değildir. Bununla beraber bayan katılımcıların okuduğunu anlama puanı daha yüksek, dinlediğini anlama puanı ise daha düşük çıkmıştır. Sınıf değişkenine bakıldığında 5 ve 6. sınıfların okuduğunu anlama düzeylerinin 7 ve 8. sınıflara kıyasla daha olumlu düzeyde olduğu söylenebilir. 5 ve 6. sınıfların dinlediğini anlama düzeylerinin 7 ve 8. sınıflara kıyasla daha düşük olduğu söylenebilir. Anne eğitim düzeyi değişkenine göre annesi lisans mezunu olan çocukların dijital bağımlılık düzeylerinin annesi ilkokul, ortaokul ve lise mezunu olan öğrencilerin dijital bağımlılık düzeylerinden daha yüksek olduğu görülmektedir. Aynı şekilde baba eğitim düzeyi değişkeninde de buna benzer bir sonuç elde edilmiştir. Gelir düzeyi değişkeni göz önünde bulundurulduğunda ise geliri iyi ve çok iyi olan ailelerin çocuklarının dijital bağımlılık düzeylerinin geliri düşük, orta ve iyi olanlardan daha yüksek olduğu görülmektedir. Kardeş sayısı değişkenine bakıldığında ise herhangi bir anlamlılık görülmemiştir. Kendine ait bir odaya sahip olma değişkenine göre incelendiğinde kendine ait odası olanların dijital bağımlılıklarının yüksek olduğu, kendine ait odası olmayanların okuduğunu ve dinlediğini anlama puanlarının yüksek olduğu anlaşılmaktadır. Kendi cep telefonu olma durumuna göre incelendiğinde kendine ait cep telefonu olanların dijital bağımlılıklarının yüksek, okuduğunu ve dinlediğini anlama iv başarı puanlarının düşük olduğu görülmektedir. Dijital cihazlara ayırdığı süre bakımından incelendiğinde dijital cihaz kullanımına ayrılan süre arttıkça dijital bağımlılık da artmaktadır. Okuduğunu ve dinlediğini anlama becerileri de bu değişkene göre farklılık göstermektedir. Kitap okumaya ayrılan süre değişkenine göre gün içerisinde az kitap okuyanların dijital bağımlılıkları yüksek çıkmıştır. Günlük kitap okuma süresinin artması sonucu okuduğunu ve dinlediğini anlama becerisini olumlu yönde etkilemiştir. Son olarak kendine ait bir kütüphane olma değişkenine göre kendi kütüphanesi olanların dijital bağımlılıkları ve okuduğunu anlama düzeyleri yüksek ve dinlediğini anlama düzeyleri düşük görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the digital addiction levels and comprehension skills of 5th, 6th, 7th, and 8th grade students. A correlational survey model was employed in the study. The population consists of middle school students studying in public schools in the city center of Kayseri, while the sample consists of 700 students selected through convenience sampling. Of the participants, 345 are male and 355 are female students. A total of 173 students from 5th grade, 193 from 6th grade, 184 from 7th grade, and 150 from 8th grade were included in the study. The data were collected during the fall semester of the 2024–2025 academic year. Data collection tools included a Personal Information Form, the Digital Addiction Scale, and reading and listening comprehension achievement tests. The data were analyzed using the SPSS statistical software. The findings revealed that although male students had lower levels of digital addiction compared to female students, the difference between the groups was not statistically significant. However, female participants had higher reading comprehension scores, whereas their listening comprehension scores were lower. Regarding grade level, it can be stated that 5th and 6th grade students demonstrated higher reading comprehension levels compared to 7th and 8th grade students. On the other hand, 5th and 6th grade students had lower listening comprehension levels compared to 7th and 8th grade students. In terms of maternal education level, students whose mothers held a bachelor's degree had higher levels of digital addiction than those whose mothers had primary, secondary, or high school education. A similar pattern was observed for paternal education level. When income level was considered, students from families with good and very vi good income levels exhibited higher levels of digital addiction compared to those from low, medium, and good income levels. No significant difference was found in relation to the number of siblings. When analyzed based on having a personal room, it was found that students who had their own room had higher levels of digital addiction, whereas those without a personal room had higher reading and listening comprehension scores. Regarding ownership of a personal mobile phone, students who had their own phones showed higher digital addiction levels and lower reading and listening comprehension scores. In terms of time allocated to digital devices, digital addiction increased as usage time increased. Reading and listening comprehension skills also varied according to this variable. Based on the time allocated to reading books, students who read less during the day had higher levels of digital addiction. An increase in daily reading time positively affected both reading and listening comprehension skills. Finally, in terms of having a personal library, students who had their own library exhibited higher levels of digital addiction and reading comprehension, but lower listening comprehension levels.