Erken Cumhuriyet dönemi kültür sanat ortamının Türk kitap sanatlarına etkisi
The influence of the early Republican period's culture and arts environment on Turkish book arts
- Tez No: 987234
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER AŞICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tezhip Sanat Dalı
Özet
Klasik Kitap Sanatları olarak bilinen, hat, tezhip, minyatür, cilt, ebru, katı gibi sanat dallarının tarihi, Cumhuriyet döneminden çok eskilere gider ve bu devirler üzerine derin araştırmalar yapılmıştır. Cumhuriyet dönemi ise önceki devirlere kıyasla çok fazla araştırmaya konu olmamıştır. Halbuki, her alanda çok önemli değişimlerin yaşandığı bu dönemin klasik kitap sanatlarımıza gerçek etkisi merak uyandırmaktadır. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılında hazırlamaya başladığımız tez çalışması bu merakla doğmuştur. Çalışmada, dönemin bu sanatlara bakış açısının objektif olarak derinlemesine ve bütün cepheleri ile incelenmesi aslında bugün içinde bulunduğumuz toplumun, geleneksel kitap sanatlarına bakış açısı ve dinamikleri hakkında da ip uçları vermektedir. Cumhuriyet kurulduktan sonra, 30 Kasım 1925 de medrese, tekke ve zaviyelerin, dini amaçla eğitim veren kurumların kapatılmasından dolayı günümüzde, geleneksel sanatların Atatürk tarafından unutulmaya mahkûm bırakıldığını düşünenler ile bu görüşün tamamen yanlış olduğunu, Atatürk'ün Geleneksel Sanatlarımızı gelecek nesillere aktarmak amacıyla birtakım çalışmalar yaptığını düşünenler arasında ciddi bir tartışma söz konusudur. Bu düşünceler herhangi bir araştırmaya veya kanıta bağlı olmaksızın hamasi ya da tavırlıdır. Cumhuriyet dönemi öncesinde Avrupa'da yaşanan Aydınlanma, Sanayi Devrimi ve Fransız İhtilali gibi modernleşme yönünde gerçekleştirilen yeniliklerin ardından bir zorunluluk olarak başlayan bu serüven ve Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte ivme kazanan değişim çabaları ile bu değişimlerin somut olarak hangi alanlarda belirginleştiği incelenmiştir. Cumhuriyet dönemine gelindiğinde; Atatürk'ün umutsuz bir ortamda, halkı harekete geçirmesi sonucunda gerçekleştirdiği reformları ve medeniyeti halka benimsetme çabalarını ve bu çabaların batı taklitçiliği dışında kendine özgü şartlar içinde verilmeye çalışıldığı görülmektedir. Bütün bu çalışmaların sebebi ise Türk halkının modern dünyanın yararlandığı nimetlerden istifade edebilme imkanına kavuşması amacıyla yapıldığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The history of traditional book arts, such as calligraphy, illumination, miniature painting, binding, marbling, and katta, dates back long before the Republican era, and these periods have been extensively studied. The Republican era, however, has not been the subject of much research compared to previous eras. However, the true impact of this period, which witnessed significant changes in every field, on our classical book arts is intriguing. This curiosity fueled the thesis we began preparing on the centennial of the Republic. This study's objective, in-depth, and comprehensive examination of the era's perspective on these arts also provides insights into the dynamics and perspectives of our current society's perspective on traditional book arts. Following the founding of the Republic, on November 30, 1925, when madrasas, dervish lodges, and religious institutions were closed, there is a serious debate today between those who believe that traditional arts were condemned to oblivion by Atatürk, and those who believe this view is completely false, and that Atatürk undertook various initiatives to pass on our traditional arts to future generations. These views are fanatical and posturing, without any basis in research or evidence. This adventure, which began as a necessity following modernization innovations such as the Enlightenment, the Industrial Revolution, and the French Revolution in Europe before the Republican era, and the efforts for change that gained momentum with the establishment of the Republic, are examined, as are the areas in which these changes manifested themselves concretely. By the Republican era, we see that Atatürk, in a desperate climate, mobilized the public, implemented reforms and his efforts to instill the public with civilization, and that these efforts were implemented under unique conditions, rather than emulating Western influences. The reason for all these efforts is believed to be to ensure that the Turkish people can benefit from the blessings of the modern world.