Kitap sanatlarının Cumhuriyet döneminde gelişimi ve eğitimi üzerine bir araştırma
A research on development and education of book arts in the Rebuplic period
- Tez No: 160513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
11 ÖZET Geleneksel sanatlarımızın içinde ayrıcalıklı bir yere sahip olan kitap sanatlarımız hat, tezhip, minyatür, ebru, cilt ve kaat-ı sanatlarını kapsamaktadır. Türklerin İslamiyeti kabulünden sonra Kur'an-ı Kerim yazmak hat sanatçılarının en büyük arzusu olmuştur. Müzehhipler ise, uzun ve zahmetli bir süreç gerektiren Kur'an-ı Kerim yazımı sonrası, sayfalan tezhipleyerek sanatlarının en anlamlı eserlerini oluşturmuşlardır. Minyatür, padişah seferleri, şehzade düğünleri, resmi geçitler, elçi kabulleri, av sahneleri, kıyafet albümleri ve portreler gibi birçok konuyu tasvir ile anlatan sanattır.Türk Minyatür Sanatı ise, belgeleyici ve gerçekçi yaklaşımı ile diğer ülkelerdeki İslam minyatür sanatından ayrılır. Türk Cilt Sanatı kitabı koruyucu ve toplayıcı özelliğinin yanı sıra; günümüze ulaşan örneklerindeki üstün sanat anlayışı ve tüm medeniyetlerce kabul gören çeşitliliğiyle geleneksel sanatlarımız içinde ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Ebru Sanatı, Anadolu'ya Uzakdoğu'dan gelmiş bir sanat olmasına rağmen, Türk sanatçıları tarafından uygulanan farklı teknik ve bu tekniklerden doğan çeşitlilikle, Batı'da Türklere malolmuş bir sanat olarak kabul görmüştür. Kitap sanatlarımızın doruk noktasına ulaştığı 16-17. yüzyıl el yazması kitapları, levhaları ve yazı çekmecelerini süsleyen kaat-ı günümüzde unutulmaya yüz tutmuş bir sanat koludur.m Araştırmamızda, günümüzde Güzel Sanatlar Fakültelerine bağlı olarak eğitim veren Geleneksel Türk El Sanatları Bölümlerinde verilen dersler ele alınmış, Tezhip Anasanat Dalı, Hat Anasanat Dalı, Cilt Anasanat Dalı olarak eğitim veren üniversiteler ve programlan incelenmiştir. Araştırmamızda ayrıca, fakülteler dışında Türk Kitap Sanatları eğitimi veren nakışhaneler ele alınmış, yapılan görüşmelerle verilen eğitim, eğitimci ve öğrencilerin amaçları, gelenekselliğe bakış açılan ve bağlılıkları irdelenmiştir. Geleneksel sanatlarımızın üniversitelerde, özel ve resmi kurumlarda verilen eğitiminin geliştirilmesi ve çeşitliliğinin artması, geleneksel sanatlarımızın tanıtılması, yaşatılması ve sevdirilmesi için gereklidir. Toplumların devamlılığım sağlayan en önemli unsurlardan birisinin, geçmiş ile günümüz arasındaki bağlan kurarak kültürlerine ve sanatlarına sahip çıkmak olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Our book arts having a recognized status among our traditional arts include illumination, calligraphy, miniature, marbled arts, book binding and carving arts. Upon the acceptance of Islam by Turks, writing the Holy Quran has been the greatest desire of the calligraphers. In this long and arduous process, ornamenting the writing that is the meaning of illumination is also the greatest desire of the calligraphers hence they have given their most meaningful masterpieces by illuminating the Holy Quran. The art of miniature that has been carried from Central Asia to Anatolia by Turks, along with world-famous Ottoman miniature during time, differs from Islamic art of miniature in other countries with its ait having a documentary feature and a realistic approach. Miniature is an art narrating the events of the sultans' expeditions, prince weddings, official parades, ambassador visits, hunting views and clothing albums in an illustrative style. Turkish Book Binding Art has an outstanding place in our traditional arts protecting the quality of the book as well as its superior art comprehension and variety. Marbled Art has come to Anatoly from Far East, yet it was accepted by the West as a Turkish Art with its technique and variety practiced completely by Turkish artists. 16th and 17th century where our book arts reached at its peak point, carving which embellished handwriting books, boards and writing drawers, is today a branch of art started to be forgotten. In our research, the lessons taught in Traditional Turkish Handicraft Departments associated with the faculties of Fine Arts were examined and tableswere formed on programs and training of Art of Illumination, Art of Calligraphy, Art of Book Binding where they are currently be given. It is also researched by interviewing the instructors in the Embroidery Workshop where the lessons are taught and to whom they are taught as well as the purposes of instruction. The improvement of the instruction of our traditional arts given in private and public organizations as well as in our universities, and the increase of the variety is required for the introduction, sustaining without degradation, keeping alive and loving of our traditional arts. Traditional values are the most important elements of the continuity of the communities. We have the opinion that establishing the required bond between the past and today can be attained by preserving the culture and art of that community.