Yüksek protein içerikli makarnalık buğday genotipleri arasında genetik varyasyonun sds-page ve ssr markörleri ile belirlenmesi
Determination of genetic variation among high-protein containing durum wheat genotypes using sds-page and ssr markers
  1. Tez No: 1015167
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Makarnalık buğday (Triticum turgidum ssp. durum) insan beslenmesi açısından kritik öneme sahiptir ve tane protein özellikleri ekonomik değeri doğrudan etkiler. Bu çalışmada 56 makarnalık buğday çeşidi biyokimyasal ve fonksiyonel SSR markörleriyle incelenmiştir. İncelenen çeşitlerin tane protein oranı %11.9–%15.2 arasında bulunmuş; Durusa ve Burgos en yüksek protein, Altınsa ve Burgos en yüksek yaş ve kuru gluten, Vehbibey ve Eminbey ise en yüksek SDS sedimentasyon değerine sahip olmuştur. SDS-PAGE analizinde proteinlerin farklı moleküler ağırlık gruplarına ayrıldığı tespit edilmiş olup, 25–75 kDa aralığında yoğunlaştığı ve 75 kDa'dan büyük proteinlerin tüm çeşitlerde bulunduğu görülmüştür. Test edilen 25 SSR markörden 6'sı polimorfizm göstermiş, toplam 19 allel elde edilmiştir. Xgwm146 en yüksek (7 allel), Xwmc329 ise en düşük (1 allel) çeşitliliği sağlamıştır. Polimorfizm bilgi içeriği 0.22–0.94, ortalama genetik çeşitlilik 0.52 olarak belirlenmiştir. UPGMA analizi çeşitleri iki ana kümeye ayırmıştır. Sonuçlar, kullanılan markörlerin protein oranıyla ilişkili QTL veya gen bölgelerini sınırlı ölçüde belirleyebildiğini ve daha etkin analiz için yeni markörlere ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Durum wheat (Triticum turgidum ssp. durum) is critically important for human nutrition, and grain protein properties directly affect its economic value. In this study, 56 durum wheat varieties were analyzed using biochemical and functional SSR markers. Protein content ranged from 11.9% to 15.2%; Durusa and Burgos had the highest protein levels, Altınsa and Burgos showed the highest wet and dry gluten, while Vehbibey and Eminbey had the highest SDS sedimentation values. SDS-PAGE analysis revealed proteins separated into different molecular weight groups, concentrated between 25–75 kDa, with proteins above 75 kDa present in all varieties. Of the 25 SSR markers tested, six showed polymorphisms, producing 19 alleles in total. Xgwm146 had the highest diversity (7 alleles), while Xwmc329 showed the lowest (1 allele). Polymorphism information content ranged from 0.22 to 0.94, with an average genetic diversity of 0.52. UPGMA analysis grouped the varieties into two main clusters. The results indicate that the markers used were only moderately effective in identifying QTLs or gene regions associated with protein content, highlighting the need for developing new markers for more precise analysis.