Okul müdürlerinin yaratıcı liderlik davranışları ile öğretmenlerin yenilikçi iş davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between school principals' levels of creative leadership and teachers' levels of innovative work behavior
- Tez No: 1015224
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul müdürlerinin yaratıcı liderlik özellikleri ile öğretmenlerin yenilikçi iş davranışları arasındaki ilişkinin öğretmen görüşlerine göre incelenmesidir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeliyle yürütülen çalışma, 2025-2026 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Çankaya, Yenimahalle ve Keçiören ilçelerindeki resmî okullarda görev yapan 342 öğretmenin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak“Okul Müdürlerinin Yaratıcı Liderlik Özellikleri Ölçeği”ve“Yenilikçi İş Davranışı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü ANOVA ve Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre öğretmenler, okul müdürlerini yaratıcı liderlik açısından genel olarak olumlu değerlendirmiştir. En yüksek algı düzeyleri“fikir destekleme”ve“değişime açıklık”alt boyutlarında görülmüştür. Öğretmenlerin yenilikçi iş davranış düzeyleri de yüksek bulunmuştur. Yaş, mesleki kıdem ve okul türü değişkenleri açısından anlamlı farklılıklar belirlenmiş; genç ve az kıdemli öğretmenlerin daha yüksek değerlendirmelerde bulunduğu saptanmıştır. Yenilik eğitimi alan öğretmenlerin yenilikçi iş davranışları ile fikir destekleme algıları daha yüksek, yaratıcı liderlik algıları ise daha eleştirel düzeydedir. Korelasyon analizi sonuçları, yaratıcı liderlik alt boyutları ile yenilikçi iş davranışı arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak yaratıcı liderliğin öğretmenlerin yenilikçi davranışları üzerinde önemli etkisi olduğu; farklılıklara açık, fikir üretimini destekleyen liderlik anlayışının yenilikçi okul kültürünü güçlendireceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between school principals' creative leadership traits and teachers' innovative work behaviors based on teachers' perspectives. Conducted using the correlational survey model—one of the quantitative research methods—the study involved 342 teachers working in public schools in the districts of Çankaya, Yenimahalle, and Keçiören in the province of Ankara during the 2025–2026 academic year. The“Scale of School Principals' Creative Leadership Traits”and the“Innovative Work Behavior Scale”were used as data collection instruments. Descriptive statistics, the independent samples t-test, one-way ANOVA, and Pearson correlation analysis were applied in the data analysis. According to the research findings, teachers generally evaluated school principals positively in terms of creative leadership. The highest levels of perception were observed in the“idea support”and“openness to change”subscales. Teachers' levels of innovative work behavior were also found to be high. Significant differences were identified in terms of age, professional seniority, and school type; it was determined that younger and less senior teachers gave higher ratings. Teachers who received innovation training exhibited higher levels of innovative work behavior and higher perceptions of idea support, while their perceptions of creative leadership were at a more critical level. Correlation analysis results indicated positive and significant relationships between the subdimensions of creative leadership and innovative work behavior. In conclusion, it was assessed that creative leadership has a significant impact on teachers' innovative behaviors; a leadership approach that is open to differences and supports idea generation is expected to strengthen an innovative school culture.