Üniversite öğrencilerinin duygu düzenleme becerileri ile öz şefkat duygusu arasındaki ilişkide benlik saygısının aracılık rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of self-esteem in the relationship between emotion regulation skills and self-compassion among university students
  1. Tez No: 1015223
  2. Yazar: FATMA LİVA BAİRAMOGLOU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Günümüzde duyguların düzenlenmesi ve yönetilmesi, psikoloji alanında bireyin ruhsal işlevselliğini anlamada önemli bir araştırma konusu olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda duygu düzenleme, öz anlayış ve benlik saygısı kavramları temel psikososyal değişkenler arasında yer almaktadır. Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin duygu düzenleme güçlüğü ile öz anlayış düzeyleri arasındaki ilişkide benlik saygısının aracılık rolünü incelemektir. Araştırma, ilişkisel tarama modeline dayalı olarak yürütülmüştür. Örneklem, 2024–2025 eğitim-öğretim yılı güz döneminde İstanbul ilinde öğrenim gören, 18–30 yaş aralığındaki 417 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Veriler çevrimiçi anket yöntemiyle toplanmış; betimsel ve çıkarımsal nicel analiz teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, öğrencilerin öz anlayış düzeylerinin orta, benlik saygılarının yüksek ve duygu düzenleme güçlüğü düzeylerinin düşük olduğunu göstermiştir. Öz anlayış ile benlik saygısı arasında pozitif ve yüksek düzeyde; öz anlayış ile duygu düzenleme güçlüğü arasında ise negatif ve yüksek düzeyde anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Ayrıca benlik saygısı ile duygu düzenleme güçlüğü arasında negatif ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Aracılık analizleri, benlik saygısının öz anlayış ile duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkide kısmi aracılık rolü üstlendiğini ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra, söz konusu değişkenlerin çeşitli demografik özelliklere göre anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the regulation and management of emotions have become a prominent research focus in psychology for understanding individuals' psychological functioning. Within this framework, emotion regulation, self-compassion, and self- esteem are regarded as key psychosocial variables. The purpose of this study is to examine the mediating role of self-esteem in the relationship between university students' emotional regulation difficulties and their levels of self-compassion. The research was conducted based on a correlational survey model. The sample consisted of 417 university students aged between 18-30 who were enrolled in higher education institutions in Istanbul during the fall semester of the 2024–2025 academic year. Data was collected through an online survey and analyzed using descriptive and inferential quantitative methods. The findings indicated moderate self-compassion, high self- esteem, and low levels of difficulties in emotion regulation among participants. A strong positive relationship was found between self-compassion and self-esteem, whereas self-compassion was strongly and negatively associated with difficulties in emotion regulation; self-esteem was also moderately and negatively related to difficulties in emotion regulation. Mediation analyses revealed that self-esteem played a partial mediating role in the relationship between self-compassion and difficulties in emotion regulation. Furthermore, it has been determined that self-compassion, self- esteem, and difficulties in emotion regulation differed significantly according to various demographic characteristics.