İlkokul öğrencilerinin okuma becerileri ile davranış sorunları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between reading skills and behavior problems in primary school
- Tez No: 1015226
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET BAŞTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, ilkokul öğrencilerinin okuma becerileri ile davranış sorunları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, 2., 3. ve 4. sınıf düzeylerinde öğrenim gören toplam 511 öğrenci ile bu öğrencilerin eğitim aldığı 10 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, Çapri, Balcı ve Çelikkaleli (2010) tarafından geliştirilen, sınıf ortamında karşılaşılan istenmeyen davranışları ve bu davranışların görülme sıklığını belirlemeye yönelik 36 maddelik, beşli Likert tipindeki ölçme aracı ile Baz (2023) tarafından geliştirilen çoktan seçmeli okuduğunu anlama testi aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada 2., 3. ve 4. sınıf düzeyleri ayrı ayrı ele alınmıştır. Bulgular, her sınıf düzeyinde öğrencilerin okuduğunu anlama puanları ile davranış sorunları puanları arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki bulunduğunu göstermektedir. Araştırma sonuçları, okuma becerilerinin yalnızca akademik başarı açısından değil, aynı zamanda ilkokul öğrencilerinin sınıf içi uyumları ve davranışlarının anlaşılması açısından da önemli bir değişken olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationship between primary school students' reading skills and behavioral problems. A quantitative research approach employing a correlational survey design was used. The sample of the study consisted of 511 students enrolled in the 2nd, 3rd, and 4th grades, along with 10 classroom teachers who taught these students. The research data were collected using two instruments: a 36-item five-point Likert-type scale developed by Çapri, Balcı, and Çelikkaleli (2010) to identify undesirable classroom behaviors and their frequency, and a multiple-choice reading comprehension test developed by Baz (2023). The collected data were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS). The analyses were conducted separately for each grade level. The findings indicated that, across all grade levels, there was a statistically significant and negative relationship between students' reading comprehension scores and behavioral problem scores. In other words, as students' reading comprehension levels increased, their behavioral problems decreased. The results of the study suggest that reading skills are an important variable not only in terms of academic achievement but also in understanding primary school students' classroom adjustment and behavioral patterns.