Psikolojide paradigmaların imkânı
The possibility of paradigms in psychology
  1. Tez No: 1015227
  2. Yazar: CENK BARIN BORA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA EFE ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, psikoloji disiplininin bilimsel statüsünü Thomas Kuhn'un paradigma kavramı üzerinden tarihsel ve epistemolojik bir çerçevede analiz etmeyi amaçlamaktadır. Psikolojinin on dokuzuncu yüzyılın sonunda felsefeden ayrışarak bağımsız bir bilim dalı olma çabası, disiplin içinde eşzamanlı ya da ardışık olarak varlık gösteren ekollerin çatışmasına yol açmıştır. Yöntem ve kuram bazındaki bu çok seslilik, psikolojinin Kuhncu anlamda olgun bir bilim olup olmadığı meselesini tartışmaya açmaktadır. Çalışmada, David Palermo'nun psikoloji tarihindeki dönüşümleri bilimsel devrim olarak niteleyen tezi, kuramsal anomaliler ve bu teze yönelik Neil Warren ile Laurence Briskman gibi isimlerin metodolojik itirazları sentezlenmektedir. Temel bulgular, tartışmaya meta bir bakış açısıyla yaklaşıp, herhangi bir tarafa yakın durmadan, çok daha bütüncül ve objektif bir resim ortaya koymanın en doğru yol olduğudur.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the scientific status of psychology within a historical and epistemological framework, specifically through Thomas Kuhn's concept of the paradigm. Psychology's effort to separate from philosophy and establish itself as an independent branch of science at the end of the 19th century led to a conflict among schools of thought that existed either simultaneously or sequentially. This polyphony regarding method and theory invites debate over whether psychology is a 'mature science' in the Kuhnian sense. In this study, I synthesize David Palermo's thesis—which characterizes transformations in the history of psychology as scientific revolutions—alongside the theoretical anomalies and methodological objections raised by figures such as Neil Warren and Laurence Briskman. The primary findings demonstrate that a meta-perspective on this debate is the most fruitful approach.