English language needs of professional football players in Türkiye: A task-based needs analysis
Türkiye'de profesyonel futbol oyuncularının İngilizce dil ihtiyaçları: Görev temelli bir ihtiyaç analizi
- Tez No: 1015241
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ORAL SARİBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Küreselleşme ile beraber artan ülkeler arası insan hareketliliği ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda farklı dil ve kültürlerden gelen bireyler arası etkileşim de artmıştır. Yeni teknolojik, siyasi, sosyal ve ekonomik koşullar İngilizceyi hızla küreselleşen dünyanın ortak dili (Lingua Franca) haline getirmiştir. İngilizcenin ortak iletişim dili haline geldiği alanlardan biri de modern spor ve özellikle de futboldur. Profesyonel futbol, insan hareketliliğinin çok yüksek olduğu, üst düzey profesyonel futbolcuların kariyerleri dolayısıyla sık sık hem yabancı meslektaşlarıyla hem de kamp süreçleri ve uluslararası organizasyonlar sırasında yerel halklarla iletişim kurduğu bir meslektir. Günümüzde özellikle en üst seviye liglerde mücadele eden profesyonel futbol kulüpleri, bünyelerinde pek çok farklı dilsel artalanlardan gelen futbolcuları, teknik ekipleri ve diğer kulüp çalışanlarını barındırmaktadır. İngilizce bu bireylerin saha içi ve saha dışı iletişimlerini gerçekleştirmesinin temel aracı durumundadır. Ayrıca, UEFA ve FIFA gibi organizasyonların resmi dillerinden biri İngilizcedir ve saha içerisinde bulunan hakem ve futbolcu gibi aktörler İngilizceyi sık sık iletişim için kullanırlar. Bu bağlamda, profesyonel futbolcuların hem saha içi hem saha dışı süreçler sırasında İngilizce iletişim kurabilmeleri giderek önem kazanmıştır. Ancak, ihtiyaç analizi literatürü incelendiğinde, bu alandaki araştırma sayısının futbol kulüplerine ve futbolculara erişim zorluğu sebebiyle oldukça sınırlı olduğu, ve mevcut az sayıdaki çalışmaların da görece geleneksel ve güncelliğini yitirmiş yöntemsel yaklaşımlar doğrultusunda gerçekleştirildiği görülmektedir. Ek olarak, hem kulüp yapıları bakımında oldukça çok uluslu bir profile sahip olan, hem de sık sık uluslararası organizasyonlarda bulunan Türkiye bağlamında profesyonel futbolcuların İngilizce 'ye dair İhtiyaçlarını kapsamlı şekilde inceleyen bir çalışmaya rastlanmamıştır. Buradan hareketle, xv mevcut araştırmanın temel amacı, görev temelli ihtiyaç analizi yaklaşımını kullanarak profesyonel Türk futbolcuların İngilizceyi kimlerle, hangi bağlamlarda ve hangi iletişimsel görevleri yerine getirmek için kullandığını ve futbolcuların İngilizce öğrenmeye yönelik motivasyonlarını incelemektir. Bu doğrultuda araştırmanın temel katılımcı grubu Trendyol Süper Lig ve Trendyol 1.nci ligde forma giyen/giymiş profesyonel Türk futbolculardır. Ayrıca, verilerin üçgenlemesini sağlamak ve elde edilen bulguların derinliğini artırmak için, profesyonel kulüplerde çalışan tercümanlar, daha önce profesyonel futbolcularla çalışmış İngilizce öğretmenleri, öğretmen özgeçmişi olan ve Süper Lig'de kariyerine devam eden bir teknik direktörden de veri toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization, increased human mobility, and technological developments have intensified interaction among individuals from diverse linguistic and cultural backgrounds, positioning English as a global lingua franca. In this context, professional football represents a particularly salient domain, characterized by high levels of international mobility and multilingual team structures. Within such environments, English functions as a key medium of communication among players, coaching staff, referees, and other stakeholders. Despite its growing importance in these settings, research on the English language needs of professional football players remains limited, particularly in the Turkish context. Against this background, this study aims to investigate the English language needs of Turkish professional football players by examining the interlocutors, domains, and communicative tasks in which English is used, as well as players' motivations for learning the language. Adopting a task-based needs analysis framework, the study employs a three-phase mixed-method design. The first phase involved semi-structured interviews with nine professional football players, followed by the development and administration of an online questionnaire to sixty-three participants. In the third phase, additional interviews were conducted with translators, English teachers, and a head coach to deepen the analysis. The findings reveal that players' communicative needs can be categorized into on-pitch, off-pitch, and international mobility-related tasks, which vary in terms of frequency, perceived difficulty, and importance. Off-pitch communication emerges as the most frequent and linguistically demanding, while on-pitch communication, though less complex, is considered highly important. English is primarily used with teammates, coaches, and referees, reflecting a necessity-driven and domain-specific pattern of use. Although players xviii demonstrate high motivation to learn English, their actual investment in language learning remains limited due to professional and identity-related constraints. Overall, English in professional football operates both as a lingua franca and as a form of professional competence shaped and constrained by structural, practical, and identity-related factors, emphasizing the need to move beyond generalized assumptions about proficiency and attend to the specific and situated communicative realities of professional practice.