Restoran müşterilerinin siparişlerinden kalan yemeklerini almalarına ilişkin tutum ve davranışlarının belirlenmesi
Determining the attitudes and behaviours of restaurant customers regarding taking leftovers from their orders
  1. Tez No: 1015240
  2. Yazar: ELİF NUR KABİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARIIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Sürdürülebilir bir gelecek için gıda israfının önlenmesi günümüzde oldukça önemli bir konudur. İnsan tüketimi için mevcut olan gıdaların büyük bir kısmı her yıl gıda tedarik zincirinin farklı aşamalarında israf edilmektedir. Gıda israfının oluşumunda tüketici davranışları, tutumları ve tercihleri önemli bir rol oynamaktadır. Tüketicilerin ihtiyaçlarından daha fazla yemek sipariş etmeleri veya tabaklarında yiyecek bırakmaları, gıda israfının başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Restoranlarda tüketicilerden kaynaklanan yemek artanları, önemli bir gıda israfı kaynağıdır. Tüketicilerin günlük gıda tüketimi ile ilgili davranışlarını değiştirmek, küresel gıda israfı sorununu çözmenin kritik bir parçasıdır. Tüketicilerin yiyecek içecek işletmelerinde sipariş edip yemedikleri yiyecekleri yeniden tüketmek üzere paket yaptırarak götürmesi, gıda israfını ve gıda israfının yarattığı olumsuz çevresel etkileri azaltmanın olası bir çözüm yolu olarak görülmektedir. Artan gıdayı paketleyerek yeniden tüketmenin gıda israfını azaltmadaki önemi göz önüne alındığında tüketicilerin gıda israfına karşı tutumlarını ve artan yemeği değerlendirmeye yönelik davranışlarını tespit etmek oldukça önemlidir. Bu doğrultuda araştırmanın temel amacı; gıda israfını azaltmanın bir yolu olarak yeniden tüketim kapsamında restoran müşterilerinin siparişlerinden kalan yemeklerini almalarına yönelik tutum ve davranışlarını tespit etmektir. Bu araştırma kapsamında nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sürecinde veriler anket aracılığıyla toplanmıştır. Kolayda örnekleme tekniği ile toplamda 510 katılımcıya ulaşılmıştır. Elde edilen anketlerin tamamı değerlendirmeye alınmıştır. Verilerin analizi aşamasında SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Araştırma kapsamında yüzde, frekans, aritmetik ortalama, faktör, korelasyon, t-testi, tek yönlü varyans (ANOVA), Tukey çoklu karşılaştırma test analizleri yapılmıştır. Araştırma sonuçları, artan gıdayı paket yaptırma davranışının sosyal algı ve utanç ile gıda israfını önleme olmak üzere iki temel boyutta şekillendiğini ve bu davranışın cinsiyet, yaş, çocuk sahibi olma durumu, sahip olunan çocuk sayısı değişkenlerinden etkilendiğini göstermektedir. Tüketicilerin bu davranışa yönelik tutumları olumlu ve farkındalık düzeyi yüksek olmasına rağmen, davranışın yeterince yaygınlaşmaması önemli bir niyet-davranış boşluğuna işaret etmektedir. Sosyal normların destekleyici olması bu davranışın yaygınlaşma potansiyelini artırırken, restoran uygulamaları ve hizmet sunum biçimi gibi bağlamsal faktörler belirleyici rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Preventing food waste is a crucial issue today for a sustainable future. A significant proportion of the food available for human consumption is wasted each year at various stages of the food supply chain. Consumer behaviour, attitudes and preferences play a significant role in the occurrence of food waste. Consumers ordering more food than they need or leaving food on their plates are among the primary causes of food waste. Food leftovers generated by consumers in restaurants constitute a major source of food waste. Changing consumers' daily food consumption behaviours is a critical part of solving the global food waste problem. Consumers taking food they have ordered but not eaten from food and beverage establishments, by having it packed to be consumed later, is seen as a potential solution to reducing food waste and the negative environmental impacts it causes. Given the importance of repackaging and re-consuming leftover food in reducing food waste, it is crucial to identify consumers' attitudes towards food waste and their behaviours regarding the utilisation of leftover food. In this context, the primary objective of this study is to identify the attitudes and behaviours of restaurant customers regarding taking the food left over from their orders, as a means of reducing food waste through re-consumption. A quantitative research method was employed for this study. Data were collected via a questionnaire during the research process. A total of 510 participants were reached using convenience sampling. All the questionnaires obtained were included in the analysis. The SPSS statistical programme was used for data analysis. The research involved analyses of percentage, frequency, arithmetic mean, factor analysis, correlation, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Tukey's post-hoc test. The research findings indicate that the increasing behaviour of having food packaged is shaped by two main dimensions: social perception and shame, and the prevention of food waste; and that this behaviour is influenced by variables such as gender, age, parental status, and the number of children. Although consumers' attitudes towards this behaviour are positive and their level of awareness is high, the fact that the behaviour has not become sufficiently widespread points to a significant intention-behaviour gap. Whilst supportive social norms increase the potential for this behaviour to become widespread, contextual factors such as restaurant practices and service delivery play a decisive role.