Rekreasyonel koşucuları koşmaya motive eden faktörler ve koşudan sağladıkları faydaya ilişkin algıları
An examination of recreational runners perceptions of the relationshi̇p between their running motivations and the benefits derived from running
  1. Tez No: 1015273
  2. Yazar: ERGÜN GÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Spor, Psychology, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma rekreasyonel koşu yapan bireylerin motivasyonel yönelimleri ile koşudan elde ettikleri fayda algıları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca bu değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da ele alınmıştır. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline göre tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul'un farklı bölgelerinde rekreasyonel koşu yapan ve kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 350 katılımcı oluşturmaktadır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Rekreasyon Aktivitelerine Katılım Motivasyonu Ölçeği ve Rekreasyon Fayda Ölçeği kullanılarak çevrim içi olarak toplanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS 22 programı ile analiz edilmiştir. Değişkenlerin normal dağılım göstermemesi nedeniyle analizlerde parametrik olmayan testler olan Mann Whitney U, Kruskal Wallis H ve Spearman Korelasyon kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, rekreasyonel motivasyon ile fayda algısı arasında pozitif yönlü, orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p< 0.01). Demografik bulgular incelendiğinde, cinsiyetin fayda algısı üzerinde anlamlı bir fark yaratmadığı, ancak erkek katılımcıların motivasyon puanlarının kadın katılımcılardan daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca koşu sıklığı yüksek olan, profesyonel spor geçmişi bulunan ve bir koşu grubuna üye olan katılımcıların hem motivasyon hem de fayda algısı düzeylerinin anlamlı derecede daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak araştırma, rekreasyonel koşuda yüksek motivasyonun algılanan faydayı artırdığını, artan fayda algısının ise rekreasyonel aktivitenin sürekliliği için kritik bir döngü oluşturduğunu ortaya koymaktadır. İstanbul'daki bireyler için psikolojik ve sosyal açıdan önemli faydalar sağladığı ve bu faydaların düzenli katılımla ilişkili olduğu görülmüştür. Bu doğrultuda yerel yönetimlerin koşu parkurlarında düzenlenen etkinlikleri artırması ve bireysel koşucuların koşu topluluklarına katılımının desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the motivational orientations of recreational runners and their perception of the benefits they gain from running. It also investigates whether these variables differ according to demographic characteristics. The study was designed as a quantitative research using the relational survey model. The sample consisted of 350 participants who engage in recreational running in different parts of Istanbul and were selected through convenience sampling. Data were collected online by using the Personal Information Form, the Recreational Activities Participation Motivation Scale, and the Recreational Benefit Scale. The data were analyzed with IBM SPSS 22. Since the variables did not show normal distribution, non-parametric tests, namely Mann Whitney U, Kruskal Wallis H, and Spearman Correlation, were used. The results showed a positive, moderate, and significant relationship between recreational motivation and benefit perception (p<0.01). Demographic findings indicated that gender did not create a significant difference in benefit perception, but male participants had higher motivation scores than female participants. In addition, participants who ran more frequently, had a professional sports background, and were members of a running group had significantly higher levels of both motivation and benefit perception. In conclusion, recreational running appears to provide important psychological and social benefits for individuals in Istanbul, and these benefits are related to regular participation. Based on these findings, it is recommended that local governments increase the number of activities organized on running tracks and support individual runners in joining running communities.