Opioid kullanım bozukluğu tanılı hastalarda obstrüktif uyku apne sıklığı ve uyku bozuklukları ile ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of obstructive sleep apnea prevalence and factors associated with sleep disturbances in patients diagnosed with opioid use disorder
  1. Tez No: 1015306
  2. Yazar: ORÇUN EMRE CABADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE DURSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Opioid kullanım bozukluğu (OpKB), uyku–uyanıklık döngüsü ve solunum fizyolojisi üzerinde kalıcı değişikliklere yol açabilen kronik bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı; Buprenorfin/Nalokson (B/N) idame tedavisi altında remisyonda olan OpKB hastalarında uyku kalitesi ve uykuda solunum bozukluğu sıklığını değerlendirmek, bu parametrelerin psikiyatrik komorbiditelerle ilişkisini incelemek ve elde edilen bulguları sağlıklı bir kontrol grubu ile karşılaştırmaktır. Çalışmaya Pamukkale Üniversitesi AMATEM kliniğinde B/N idame tedavisi görmekte olan 25 hasta ve yaş–cinsiyet açısından eşleştirilmiş 25 sağlıklı kontrol dahil edildi. Tüm katılımcılara Tip-3 taşınabilir poligrafi ile uyku kaydı yapılarak solunumsal olaylar analiz edildi. Uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), anksiyete ve depresyon düzeyleri Hamilton Anksiyete (HAM-A) ve Hamilton Depresyon (HAM-D) ölçekleriyle ölçüldü. B/N tedavi grubunda PUKİ skorları kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek bulundu (7,28±2,75 vs 4,08±1,47; p<0,001). Poligrafik incelemede ApneHipopne İndeksi (AHİ) hasta grubunda anlamlı derecede yüksekti (6,06±4,48 vs 4,00±3,95; p=0,019). Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OUAS) şiddeti kategorizasyonuna göre hasta grubunda OUAS bulunmayan oran %44,0 (n=11), hafif OUAS %52,0 (n=13) ve orta şiddette OUAS %4,0 (n=1) olarak saptandı. Kontrol grubunda ise dağılım OUAS yok %80,0 (n=20), hafif OUAS %16,0 (n=4) ve orta OUAS %4,0 (n=1) şeklindeydi. Psikiyatrik değerlendirmede B/N alan grupta HAM-A ve HAM-D skorlarının kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek olduğu görüldü (p<0,001). Bu çalışma, B/N idame tedavisi alan hastalarda uyku kalitesi ve uyku mimarisinin belirgin şekilde bozulduğunu göstermiştir. PUKİ skorlarının yüksek olması, AHİ şiddetindeki artış ve OUAS sıklığının kontrol grubuna göre daha fazla ix bulunması; uykuda solunum bozukluklarının B/N tedavisine önemli ölçüde eşlik ettiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Opioid use disorder (OUD) is a chronic condition that may lead to long-term alterations in respiratory physiology and the sleep–wake cycle. This study aimed to evaluate sleep quality and sleep-related breathing disturbances in patients receiving Buprenorphine/Naloxone (B/N) maintenance therapy during remission, to examine associated psychiatric symptoms, and to compare the findings with healthy controls. Twenty-five patients under B/N maintenance therapy and 25 age- and sexmatched healthy controls were included. All participants underwent overnight sleep recording using a Type-3 portable polygraph for respiratory event analysis. Sleep quality was assessed with the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), while depression and anxiety levels were measured using the Hamilton Depression (HAM-D) and Hamilton Anxiety (HAM-A) scales. PSQI scores were significantly higher in the B/N treatment group compared with controls (7.28±2.75 vs 4.08±1.47; p<0.001). The Apnea-Hypopnea Index (AHI) was also significantly elevated in the patient group (6.06±4.48 vs 4.00±3.95; p=0.019). According to Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) severity grading, 44.0% (n=11) of patients had no OSAS, 52.0% (n=13) had mild OSAS, and 4.0% (n=1) had moderate OSAS; whereas in the control group, these values were 80.0% (n=20), 16.0% (n=4), and 4.0% (n=1), respectively. HAM-A and HAM-D scores were also significantly higher in the B/N group (p<0.001). This study demonstrates a marked deterioration in sleep quality and sleep architecture among patients receiving B/N maintenance therapy. Elevated PSQI scores, increased AHI severity, and higher OSAS frequency indicate that sleepdisordered breathing is a common accompaniment of B/N treatment and may require clinical attention.