Destinasyon marka özgünlüğünün çevrimiçi etkileşim davranışı üzerine etkisinde olumlu ve olumsuz duyguların aracılık rolü
The mediating role of positive and negative emotions in the effect of destination brand authenticity on onlie interaction behavior
- Tez No: 1015347
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kapadokya'ya gelen yerli turistlerin algıladıkları destinasyon marka özgünlüğünün çevrimiçi etkileşim davranışı üzerine etkinden deneyime yönelik olumlu ve olumsuz duyguların aracılık rolünü ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında destinasyon marka özgünlüğü, çevrimiçi etkileşim davranışı, deneyime yönelik olumlu ve olumsuz duygular olmak üzere literatür üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise araştırmanın konusu, amacı, yöntemi, sınırlılıkları, modeli, hipotezleri, yapılan analizlere ve bulgulara yer verilmiştir. Çalışma, nicel olarak tasarlanmış ve araştırma tekniği olarak anket tekniği kullanılmıştır. Anket çalışması, basit tesadüfi örneklem yöntemi ile Kapadokya'yı ziyaret eden yerli 623 turistten veriler elde edilerek istatistik paket programı ile analizler gerçekleştirilmiştir. Hipotezler yapısal eşitlik modeli ile test edilmiştir. Araştırmada sonuç olarak, destinasyon marka özgünlüğünün çevrimiçi etkileşim davranışı etkisi üzerinde olumlu ve olumsuz duyguların kısmi aracılık rolü olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların olumsuz duyguları arttıkça daha fazla çevrimiçi etkileşim davranışında bulunduğu tespit edilmiş ve olumsuz duyguların olumlu duygulara göre daha fazla aracılık etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the mediating roles of positive and negative emotions in the experience, as perceived by domestic tourists visiting Cappadocia, in shaping online interaction behavior. Within the scope of the study, the literature consists of three main sections: destination brand originality, online interaction behavior, and positive and negative emotions towards the experience. In the fourth part of the study, the subject, purpose, method, limitations, model, hypotheses, analysis, and findings are presented. The study was designed quantitatively, and a survey technique was used as the research technique. In the survey study, data were collected from 623 local tourists visiting Cappadocia using a simple random sampling method, and analyses were carried out using a statistical software program. The hypotheses were tested with structural equation modeling. As a result of the research, it was determined that positive and negative emotions partially mediated the effect of destination brand originality on online interaction behavior. It was found that participants engaged in more online interaction behavior as their negative emotions increased, and that negative emotions had a stronger mediating effect than positive emotions.