Kuzey Makedonya'da eğitim gören Türk öğrencilerin uyum süreçleri: Destek mekanizmalarının yalnızlık üzerindeki rolü
Adaptation processes of Turkish students studying in North Macedonia: The role of support mechanisms on loneliness
  1. Tez No: 1015365
  2. Yazar: ZULEJA MEMETI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kuzey Makedonya'da öğrenim gören Türk üniversite öğrencilerinin yaşadıkları uyum zorlukları ile yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkide algılanan sosyal destek kaynaklarının (aile, arkadaş, özel insan ve öğretim elemanları) aracılık rolünü belirlemektir. Araştırma nicel araştırma yöntemi çerçevesinde yürütülmüş olup ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2025–2026 eğitim-öğretim yılında Kuzey Makedonya'nın Üsküp kentinde bulunan Uluslararası Balkan Üniversitesi'nde farklı fakültelerde öğrenim gören ve araştırmaya gönüllü olarak katılan toplam 385 Türk üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak UCLA Yalnızlık Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Utrect Sıla Özlemi Ölçeği''nin Uyum Zorlukları Ölçeği alt ölçeği, Üniversite Öğrencileri Sosyal Destek Ölçeği'-nin Öğretim Elemanlarından Algılanan Destek alt ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma bulguları, öğrencilerin yaşadıkları uyum zorluklarının yalnızlık düzeylerini anlamlı ve pozitif yönde yordadığını göstermiştir. Buna karşılık algılanan sosyal desteğin tüm boyutlarının yalnızlık ile negatif yönde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Özellikle arkadaş desteğinin yalnızlık üzerindeki etkisinin diğer sosyal destek kaynaklarına göre daha güçlü olduğu görülmüştür. Ayrıca uyum zorlukları ile yalnızlık arasındaki ilişkide algılanan sosyal desteğin kısmi aracı rol üstlendiği tespit edilmiştir. Bu bulgular doğrultusunda uygulayıcılara ve gelecekte yapılacak araştırmalara yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the adjustment difficulties and loneliness levels of Turkish university students studying in North Macedonia and to determine the mediating role of perceived social support sources (family, friends, a significant other, and faculty members) in this relationship. The study was conducted within the framework of a quantitative research method using a correlational survey model. The sample of the study consisted of 385 Turkish university students who were studying in different faculties at the International Balkan University in Skopje, North Macedonia, during the 2025–2026 academic year and who voluntarily participated in the research. As data collection instruments, the UCLA Loneliness Scale, the Multidimensional Scale of Perceived Social Support, the Adjustment Difficulties subscale of Utrect Homesickness Scale, the faculty support subdimension of the University Students Social Support Scale, and a Personal Information Form prepared by the researcher were used. The findings of the study indicated that students' adjustment difficulties significantly and positively predicted their levels of loneliness. In contrast, all dimensions of perceived social support were found to be negatively associated with loneliness. In particular, friend support was found to have a stronger effect on loneliness compared to other sources of social support. Additionally, perceived social support was found to play a partial mediating role in the relationship between adjustment difficulties and loneliness. Based on these findings, several recommendations were proposed for practitioners and for future research.