İş yerinde kadına karşı cinsel taciz suçu
Sexual harassment crime against women in the workplace
- Tez No: 1015371
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ CANKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Çalışma yaşamında kadın çalışanlara yönelik gerçekleştirilen cinsel şiddet olgusu; kadın bireyler aleyhine dezavantajlı bir statü yaratmakta olup ayrımcılık yasağına da aykırılık teşkil etmektedir. Kadın çalışanlara yönelik çalışma yaşamında gerçekleştirilen cinsel şiddet niteliğindeki eylemler özelinde olduğu gibi dezavantajlı gruplar aleyhine ayrımcılık yasağı ilkesinin ihlali niteliği taşıyan bu olumsuz olgu, toplumsal cinsiyet normları ve sosyal, siyasi, kültürel ve ekonomik nedenlerle çalışma hayatının dezavantajlı gruplar içerisinde olan kadın çalışanlar aleyhine şekillenmesinden kaynaklanmaktadır. Bu husus, gerçek anlamda temel insan haklarını ve eşitlik olgusunun tesisini gözeten, laik ve demokratik bir hukuk devleti düzeninin her türlü ayrımcılık ile mücadele bakımından zorunlu bir unsur olduğunu somut bir şekilde bizlere göstermektedir. Bu niteliklere sahip bir kamu otoritesi, dezavantajlı grupların ve çalışmamız özelinde kadın çalışanların yaşamış olduğu ayrımcılık ve mağduriyet niteliği taşıyan eylemleri ortadan kaldırmak veyahut bu nitelikteki eylemlerin gerçekleşme ihtimaline ilişkin gerekli önleyici tedbir mekanizmalarını tesis etmek bakımından gerekli ve etkili müesseseleri inşa edebilecek ve gerçek anlamda eşitlik ilkesine uygun şekilde hareket edebilecektir. Bu koşulların sağlanmış olduğu bir toplum düzeninde toplum içerisinde yer alan hiçbir birey, farklılıkları nedeniyle mağduriyet ve hak ihlalleri ile karşı karşıya kalmayacaktır. Unutulmamalıdır ki çalışma yaşamında kadın yönelik cinsel şiddet olgusunu ortadan kaldırmak ve hayatın her alanında eşitsizliği ortadan kaldırarak eşit, özgür ve müreffeh bir toplum düzenini tesis etmek, demokratik ve sosyal bir hukuk devletinin asli görevidir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of sexual violence against female employees in the workplace creates a disadvantageous status for women and constitutes a violation of the prohibition of discrimination. This negative phenomenon, which constitutes a violation of the principle of non-discrimination against disadvantaged groups, specifically in the case of acts of sexual violence against female employees in the workplace, stems from the shaping of working life against female employees, who are among the disadvantaged groups, due to gender norms and social, political, cultural, and economic reasons. This concretely demonstrates that a secular and democratic state governed by the rule of law, which truly upholds fundamental human rights and the principle of equality, is a necessary element in combating all forms of discrimination. A public authority possessing these qualities will be able to establish the necessary and effective institutions to eliminate acts of discrimination and victimization experienced by disadvantaged groups, and in our case, female employees, or to establish the necessary preventive measures regarding the possibility of such acts occurring, and will be able to act in accordance with the principle of true equality. In a society where these conditions are met, no individual within society will face victimization or violations of rights due to their differences. It should be remembered that eliminating sexual violence against women in the workplace and establishing an equal, free, and prosperous society by eliminating inequality in all areas of life is a primary duty of a democratic and social state governed by the rule of law.