İş yaşamında kadınların karşılaştığı suistimale dair nitel bulgular, önlemeye yönelik öneriler
Qualitative findings related to female employees facing abuses in business life, suggestions for prevention
  1. Tez No: 559762
  2. Yazar: HÜDA MÜFTÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN URHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de çalışanlara yönelik cinsel suistimal ve kadın çalışanların yaşadıkları zorluklar toplumsal cinsiyete bağlı ayrımcılık perspektifinden ele alınmıştır. Kadınların ekonomik olarak iş yaşamında var olması ülkelerin kalkınmalarında önemli rol oynamaktadır. Yapılan araştırmalar kadın çalışanların iş yaşamına katılımını ve iş yaşamında karşılaştığı cinsel suistimal davranışının toplumsal cinsiyet rolleriyle ilişkili olarak gerçekleştiğini göstermektedir. Engel ve suistimal davranışının kaynağı sadece karşı cins çalışan ve işverenler olmayıp aynı cinsiyetteki diğer çalışan ve işverenlere ilaveten genel geçer toplumsal rol kabulleriyle kendilerine koymuş oldukları sınırlandırmalar olarak da gözlenmektedir. Aynı zamanda yaşanan cinsel suistimal vakaları söz edilmeyen bir olgu halini almış durumdadır. Bu araştırmanın amacı kadınların iş yaşamında toplumsal cinsiyet rollerine bağlı yaşadıkları cinsel suistimal vakalarını belirlemek ve uygulanabilecek çözüm önerilerini sunmaktır. Bu konuda kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Medyada yer alan örnek vakalar üzerinden ulaşılan cinsel suistimal vakalarına ilişkin konular kadın hakları ile ilgili çalışan avukat, hâkim ve arabulucularla mülakat yöntemi ile değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmalar süresince; iş yerinde gerçekleşen cinsel suistimal vakalarının toplum genelinde bilinirliği tanımlanmış, gerçekleşen cinsel suistimal türleri incelenerek ilgili vakalara yönelik hukuki yaptırımlar araştırılmıştır. Nihai olarak, iş yeri sahiplerine yaşanan cinsel suistimal vakaları ile ilgili çözüm önerileri sunması gerekliliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the difficulties faced by female employees against abuse in Turkey are discussed from the perspective of discrimination linked to gender. The existence of women in business life plays an important role in the development of countries. Researches shows that both the participation of female employees in business life and abuse behaviors they encounter in business life are related to gender roles. The source of obstacles and abuse is not only the opposite sex employees or employers, but also other employees and employers of the same sex, and additionally they are observed as the limitations they have imposed on them with their general social roles. At the same time, cases of abuse have come to be unreported phenomenon. The aim of this study is to determine the cases of abuse that female employees experiences due to their gender roles in business life and to offer solution suggestions. A comprehensive literature review was conducted on this subject. The cases of abuse reached through the media were evaluated by the interview method with lawyers, judges and mediators working on women's rights. As a result of all the work done to determine the situation and proposed solutions. During the studies, public awareness of the cases of abuse in the workplace was defined and legal sanctions related to the types of abuse were investigated. Ultimately, it has been revealed that employers should provide solutions for cases of abuse.