Makine öğrenmesi ve derin öğrenme tabanlı sağkalım modellerinin karşılaştırılması: Açıklanabilir yapay zeka yaklaşımı
Comparison of machine learning and deep learning-based survival models: An explainable artificial intelligence approach
  1. Tez No: 1015383
  2. Yazar: ESRA AKAYDIN GÜLTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEK GÜLDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Kolon kanseri sağkalım verisinde istatistiksel, ağaç tabanlı, ensemble, kernel ve derin öğrenme yaklaşımlarını temsil eden on farklı modelin tahmin performansının karşılaştırılması ve açıklanabilirlik yöntemleriyle karar mekanizmalarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve metot: R survival paketindeki colon veri seti (n=888, olay=430, olay oranı=%48.4) kullanıldı. Model performansı 5×3 iç içe çapraz doğrulama ile değerlendirilmiş; C-index, Integrated Brier Score ve zamana bağlı AUC metrikleri hesaplandı. Model güvenilirliği 1000 tekrarlı bootstrap ile %95 güven aralıkları üzerinden değerlendirilmiştir. Bulgular: İç içe çapraz doğrulamada en yüksek ortalama C-index DeepSurv (0.6569), RSF (0.6568) ve DeepHit (0.6567) modellerinde birbirine çok yakın elde edilmiş; RSF en düşük IBS (0.1743) ve en yüksek TD-AUC değerlerinden biri (0.7161) ile en dengeli performansı göstermiştir. Bootstrap analizinde ExtraSurvTrees en yüksek C-index (0.7350), IBS (0.1503) ve TD-AUC (0.8098) değerlerine ulaşmış; ancak iç içe çapraz doğrulamadaki düşük sıralaması bu sonucun iyimser yanlılığına işaret etmektedir. SHAP analizi tüm modellerde pozitif lenf düğümü sayısını en güçlü prognostik faktör olarak belirlemiştir. SurvSHAP(t) öznitelik öneminin zamana bağlı değişimini, SurvLIME ise hasta düzeyinde yorumlanabilir risk profilleri ortaya koymuştur. Sonuç: Ensemble yöntemler tutarlı üstünlük gösterirken derin öğrenme modelleri küçük-orta ölçekli verilerde kararsızlık riski taşımaktadır. Açıklanabilirlik analizleri modeller arası tutarlı prognostik örüntüleri doğrulayarak klinik karar destek uygulamalarına zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to compare the predictive performance of ten models representing statistical, tree-based, ensemble, kernel, and deep learning approaches on colon cancer survival data and to evaluate their decision mechanisms using explainability methods. Material and method: The colon dataset from the R survival package (n=888, events=430, event rate=48.4%) was used. Model performance was evaluated using 5×3 nested cross-validation with C-index, Integrated Brier Score, and time-dependent AUC. Model reliability was assessed through 1000-iteration bootstrap with 95% confidence intervals. Results: In nested cross-validation the highest mean C-index values were very close across DeepSurv (0.6569), RSF (0.6568), and DeepHit (0.6567); RSF showed the most balanced performance with the lowest IBS (0.1743) and one of the highest TD-AUC values (0.7161). In bootstrap analysis ExtraSurvTrees achieved the highest C-index (0.7350), IBS (0.1503), and TD-AUC (0.8098), although its low nested-CV ranking indicates the optimistic bias of this estimate. SHAP analysis identified the number of positive lymph nodes as the strongest prognostic factor across all models. SurvSHAP(t) revealed time-dependent variations in feature importance, while SurvLIME provided patient-level interpretable risk profiles. Conclusion: Ensemble methods demonstrated consistent superiority while deep learning models carried instability risk on small-to-medium datasets. Explainability analyses confirmed consistent prognostic patterns across models, laying the groundwork for clinical decision support applications.