Prostat manyetik rezonans görüntülemesinden derin öğrenme tabanlı yapay zeka algoritması ile elde edilen radyomiks parametrelerinin prostat kanseri metastazlarını öngörmedeki başarısının araştırılması
Deep learning–based artificial intelligence radiomics from prostate magnetic resonance imaging for predicting prostate cancer metastases
- Tez No: 955245
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DEVRİM KARAOSMANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Prostat kanseri (PKa), erkeklerde en sık görülen malignitelerden biri olup, dünya genelinde erkeklerde kansere bağlı ölümlerin ikinci önde gelen nedenidir. PKa hastalarının prognozunda ve tedavi kararında lokal veya uzak lenf nodu metastazlarının yanı sıra visseral ve kemik metastazlarının varlığı oldukça önemlidir. Çalışmalar, metastatik prostat kanseri olan hastalar için 5 yıllık genel sağkalım oranının yalnızca %29 olduğunu göstermekte ve bu durum, hastalığın ileri evrelerinin etkili tedavisinde karşılaşılan zorlukları vurgulamaktadır. Son yıllarda radyomiks, prostat kanserinde hastalığın ve metastazlarının erken tanısında, hastalık prognozunun belirlenmesinde, uygun tedavi yönteminin seçilmesinde ve tedavi yanıtının değerlendirilmesinde önemli bir araştırma alanı olarak öne çıkmıştır. Özellikle hastalık prognozunu belirlemede oldukça önemli olan metastaz varlığı değerlendirilmesinde geleneksel ya da derin öğrenme tabanlı radyomiks algoritmaları sıklıkla kullanılmıştır. Bu çalışmada amacımız, prostat manyetik rezonans görüntülemesi (MRG) olan hastalarda 3 farklı seriden (difüzyon ağırlıklı görüntüler (DAG), görünür difüzyon katsayısı (ADC) ve T2 ağırlıklı görüntüler (AG)) elde olunan derin öğrenme tabanlı yapay zekâ algoritması ile elde edilen radyomiks modellerinin prostat kanseri metastazlarını öngörme başarısını araştırmaktır. Hastanemizde prostat MR görüntüleri mevcut olan toplam 300 hastalık primer kohort ile çalışma gerçekleştirilmiş olup derin öğrenme tabanlı yapay zeka algoritması (3D U-Net) ile prostat glandı segmentasyonu (N=298), yapay zeka tarafından belirlenen indeks lezyonun segmentasyonu (N=270) ve bu iki modelin kombinasyonu ile oluşturulmuş kombine model (N=270) olmak üzere toplam 9 farklı radyomiks modeli ile pelvik lenf nodu, kemik metastazları ve uzak metastazların (uzak lenf nodu, visseral metastaz) öngörülebilirliği araştırılmıştır. Hasta kohortu eğitim seti (%70) ve test seti (%30) olarak ayrılmış olup internal validasyon için eğitim sürecinde 5 katlı çapraz doğrulama kullanılmıştır. Prostat glandı otomatik segmentasyonu için T2AG, indeks lezyon segmentasyonu için T2AG, DAG ve ADC haritaları kullanılmıştır. Derin öğrenme algoritması ile herhangi bir ön-işleme basamağı uygulanmadan elde olunan önemlilik katsayısı
Özet (Çeviri)
Prostate cancer (PCa) is one of the most common malignancies in men and the second leading cause of cancer-related deaths in men worldwide. The presence of local or distant lymph node metastases, as well as visceral and bone metastases, plays a crucial role in the prognosis and treatment decisions of PCa patients. Studies indicate that the 5-year overall survival rate for patients with metastatic prostate cancer is only 29%, highlighting the challenges encountered in the effective treatment of advanced stages of the disease. In recent years, radiomics has emerged as a significant research area in the early diagnosis of prostate cancer and its metastases, determining disease prognosis, selecting appropriate treatment methods, and evaluating treatment response. Particularly in the assessment of metastasis presence, which is highly significant in determining disease prognosis, both traditional and deep learning-based radiomics algorithms have been widely utilized. The aim of this study is to investigate the success of radiomics models obtained using a deep learning-based artificial intelligence algorithm in predicting prostate cancer metastases in patients undergoing prostate magnetic resonance imaging (MRI). The study was conducted on a primary cohort of 300 patients with available prostate MR images in our hospital. Using a deep learning-based artificial intelligence algorithm (3D U-Net), prostate gland segmentation (N=298), index lesion segmentation (N=270), and a combined model created by integrating these two models (N=270) were developed, resulting in a total of nine different radiomics models. The predictive capability of these models for pelvic lymph node metastases, bone metastases, and distant metastases (distant lymph node and visceral metastases) was analyzed. The patient cohort was divided into a training set (70%) and a test set (30%), and five-fold cross-validation was used during the training process for internal validation. For automatic prostate gland segmentation, T2-weighted images (T2WI) were used, while index lesion segmentation was performed using T2WI, diffusion-weighted images (DWI), and apparent diffusion coefficient (ADC) maps. Radiomics features obtained through the deep learning algorithm were considered without any pre-processing steps, excluding those with importance weights