Suriye İç Savaşı ve Türkiye'nin askeri operasyonları
Syrian Civil War and Türkiye's military operations
  1. Tez No: 1015397
  2. Yazar: MUHAMMET ENES KARAOĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL KARADAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
2011 yılında Arap Baharı'nın etkisiyle Suriye'de başlayan iç savaş, rejime yönelik gerçekleşmiş ve kısa zamanda tüm ülkeye yayılmıştır. Devletlerin ve devlet dışı silahlı aktörlerin yoğun bir şekilde sürece dâhil olmasıyla birlikte iç savaş hem oldukça kaotik bir hale hem de bir vekâlet savaşında dönüşmüştür. Bu anlamda devlet dışı silahlı aktörler kontrol ettikleri bölgelerde kendi ideolojileri doğrultusunda yönettikleri ve destek veren devletlerin politikasına uygun hareket ettikleri söylenebilir. Dolayısıyla destek veren devletlerin diplomatik ve askeri gücünün yanında örgütlerin kurumsal kabiliyetleri süreci belirlemede etkili olmuştur. Savaşın başlangıcında batılı ülkeler ve Türkiye muhaliflere destek vererek rejimin karşısında bir pozisyon alsa da Rusya ve İran'ın rejimin yanında savaşa dâhil olmasıyla savaşın gidişatı Esad rejiminin avantajına olacak şekilde değişmiş, ABD ve Batılı ülkeler ise pozisyonunu DAEŞ karşıtı olarak değiştirmiş ve daha çok denge politikasını benimsemiştir. Türkiye, Batılı ülkelerden yeterli desteğin gelmemesi neticesinde yalnızlaşmaya başlamış, bu süreçte saldırılara maruz kalmış ve bu saldırıları engellemek amacıyla sınır ötesi askeri operasyon yapmak durumunda kalmıştır. DAEŞ ve YPG başta olmak üzere sahada kendisine karşıt pozisyonda olan tüm aktörlere karşı giriştiği operasyonların sonucunda Suriye'nin kuzeyinde belirli alanları kontrol etmeye başlayan TSK/ÖSO güçleri, savaşın gidişatını değiştirmeye başlamıştır. 2016 yılından itibaren Türkiye, ÖSO ile müşterek bir şekilde başlattığı operasyonlarla sahada aktif bir güç olmayı başarmış ve muhalif güçlere askeri ve stratejik anlamda daha yoğun destek vermiştir. Çalışmanın ana amacı Türkiye'nin Suriye'deki askeri faaliyetleri neticesinde savaşı ne yönde sevk ettiği ve Türkiye'nin savaşta uyguladığı operasyonlar neticesinde sağladığı stratejik gücün irdelenmesidir. Bu bağlamda TSK'nın ve ÖSO güçlerinin operasyonlardaki başarısı, İdlip'te varlık gösteren başta HTŞ olmak üzere tüm muhalif grupların rejim güçlerine karşı avantaj elde etmesine sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
The civil war that began in Syria in 2011 under the influence of the Arab Spring initially emerged as an uprising against the regime and rapidly spread throughout the country. With the intensive involvement of both states and non-state armed actors, the conflict evolved into not only a highly chaotic environment but also a proxy war. In this context, it can be argued that non-state armed actors governed the territories under their control in line with their own ideologies while also acting in accordance with the policies of the states supporting them. Therefore, alongside the diplomatic and military power of the supporting states, the institutional capabilities of these organizations played a decisive role in shaping the course of the conflict. At the beginning of the war, Western countries and Turkey supported the opposition and positioned themselves against the regime. However, the involvement of Russia and Iran on the side of the regime shifted the course of the war in favor of the Assad regime. Meanwhile, the United States and Western countries altered their position toward an anti-ISIS strategy and increasingly adopted a balancing policy. As a result of insufficient support from Western countries, Turkey gradually became isolated during the process. At the same time, it was subjected to various attacks and consequently found itself compelled to conduct cross-border military operations in order to prevent such threats. Following operations carried out against actors positioned against Turkey in the field—primarily ISIS and YPG—the Turkish Armed Forces and Free Syrian Army forces began to control certain areas in northern Syria, thereby influencing the course of the war. Since 2016, Turkey has succeeded in becoming an active actor on the ground through joint operations conducted with the FSA and has provided more intensive military and strategic support to opposition groups. The main purpose of this study is to examine how Türkiye's military activities in Syria influenced the course of the war and to analyze the strategic power Türkiye gained through the operations it conducted during the conflict. In this context, the success of the Turkish Armed Forces (TAF) and the Free Syrian Army (FSA) in these operations enabled opposition groups present in Idlib, especially HTS, to gain an advantage against regime forces.