Borsa İstanbul'da işlem gören sağlık şirketlerinin finansal performans analizi
Fi̇nancial performance analysis of healthcare companies listed on the Istanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 1015403
  2. Yazar: EZGİ SOYKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. TURGAY MÜNYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Borsa İstanbul'da (BIST) işlem gören ve ana faaliyet alanı hastane işletmeciliği olan MLP Sağlık Hizmetleri A.Ş., Lokman Hekim Engürüsağ Sağlık Hizmetleri A.Ş. ve Nasmed Özel Sağlık Hizmetleri Ticaret A.Ş.'nin finansal performansları analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında şirketlerin Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan finansal tabloları kullanılmıştır. MLP Sağlık Hizmetleri A.Ş. ve Lokman Hekim Engürüsağ Sağlık Hizmetleri A.Ş. için 2016–2024 dönemi, Nasmed Özel Sağlık Hizmetleri Ticaret A.Ş. için ise 2021–2024 dönemi verileri incelenmiştir. Çalışmada likidite, finansal yapı ve kârlılık göstergeleri çerçevesinde finansal oran analizi yapılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile incelenmiş, aktif kârlılık (ROA) ve özsermaye kârlılığı (ROE) bağımlı değişkenleri için çoklu doğrusal regresyon modelleri kurulmuştur. Analizler sonucunda finansal yapı değişkenlerinin kârlılık üzerinde anlamlı etkiler oluşturduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre cari oranın aktif kârlılık üzerinde negatif ve anlamlı etkisi bulunurken, özkaynak oranının pozitif ve anlamlı etkisi olduğu belirlenmiştir. Özsermaye kârlılığı modelinde ise borç/özsermaye oranının negatif, kısa vadeli borç oranının pozitif ve anlamlı etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Sonuçlar, hastane işletmelerinde borçlanma düzeyi ile kârlılık arasındaki ilişkinin doğrusal olmadığını ve optimal sermaye yapısının finansal performans açısından kritik önem taşıdığını göstermektedir. Genel olarak çalışma, hastane işletmelerinde finansal performansın yalnızca likidite düzeyi ile değil, sermaye yapısının kompozisyonu ve borçlanma politikaları ile yakından ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the financial performance of MLP Sağlık Hizmetleri A.Ş., Lokman Hekim Engürüsağ Sağlık Hizmetleri A.Ş., and Nasmed Özel Sağlık Hizmetleri Ticaret A.Ş., which operate in the hospital management sector and are listed on Borsa Istanbul (BIST). Financial statements disclosed on the Public Disclosure Platform (KAP) were used as the primary data source. The analysis covers the period 2016–2024 for MLP Sağlık Hizmetleri A.Ş. and Lokman Hekim Engürüsağ Sağlık Hizmetleri A.Ş., and 2021–2024 for Nasmed Özel Sağlık Hizmetleri Ticaret A.Ş. Financial ratio analysis was conducted within the framework of liquidity, capital structure, and profitability indicators. The relationships among variables were examined using Pearson correlation analysis, and multiple linear regression models were established for return on assets (ROA) and return on equity (ROE) as dependent variables. The results indicate that capital structure variables have significant effects on profitability. Findings reveal that the current ratio has a negative and significant effect on ROA, whereas the equity ratio has a positive and significant impact. In the ROE model, the debt-to-equity ratio negatively affects profitability, while the short-term debt ratio has a positive and significant effect. These results suggest that the relationship between leverage and profitability in hospital enterprises is not linear and that maintaining an optimal capital structure is critical for financial performance. Overall, the study demonstrates that financial performance in hospital enterprises is closely associated not only with liquidity levels but also with the composition of capital structure and debt management policies.