Borsada işlem gören sigorta şirketlerinin karlılık analizi
The profitability analysis of insurance companies traded on the stock exchange
- Tez No: 660059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ÇAĞRI YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sigortacılık, İşletme, Economics, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sigorta şirketlerinin temel fonksiyonu topladıkları primler karşılığında sigortalıların gelecekte karşılaşacakları maddi hasarları tazmin etmektir. Sigortalılar, riskin gerçekleşmesiyle ortaya çıkan zararları birlikte karşılamak amacıyla sigorta sistemine dahil olmaktadır ve hasar gerçekleştiği anda hasarlarının tazmin edilmesini talep etmektedir. Sistemin sağlıklı işlemesi, sigorta şirketlerinin sigorta sözleşmesiyle taahhüt ettikleri yükümlülükleri yerine getirmeleriyle mümkün olmaktadır. Bu yükümlülüklerini yerine getirebilmeleri için de güçlü bir finansal yapıya sahip olmaları gerekmektedir. Türk sigorta sektöründe rekabet gücünün arttırılması için de sigorta şirketleri kâr zarar oranını dengede tutmak zorundandırlar. Ürün primi ile o üründen gelecek hasarların hesaplanması kâr- zarar dengesi açısından önem arz etmektedir. Bunun için de kullanılacak üründe kişinin moralitesi, yaşamını sürdürdüğü yerin risk değerlendirmesi, aracına sigorta istiyorsa aracın kullanım amacı ve kişinin hasar prim dengesi, sağlık ürünü kullanılacaksa sigortalının geçmişte yaşadığı rahatsızlıkların değerlendirilmesi şirketlerin en önem verdiği hususlardır. Sigorta şirketlerinde kârlılık için bir diğer önemli faktör de pazar payıdır. Sigorta şirketleri ne kadar çok ürün geliştirebilirse o kadar çok kişiye ulaşabilmektedir. Pazarda daha büyük bir paya ulaşabilmesi diğer şirketlerde olmayan ürünlerin geliştirilmesi ve piyasaya sürülmesi ile mümkün olmaktadır. Sigorta sektöründe yer alan şirketlerin kârlılığının yüksek olması finansal açıdan güçlü olmalarını gerektirmektedir. Bu sebeple, sektörde faaliyet gösteren sigorta şirketleri finansal durumlarını, yatırımlarının güvenilirliğini veya risklerini sürekli olarak değerlendirmelidirler. Sigorta şirketleri performanslarını ölçmek için şirket içi ve şirket dışı analizler yardımıyla sistematik bir şekilde değerlendirme yapmaktadır. Bu çalışmada, Borsa İstanbul'da işlem gören ve toplam sektör payları %80'i bulan seçilmiş sigorta şirketlerinin performanslarına dayalı kârlılık analizinin yapılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, sigorta şirketleri bilanço yapısı ve bilanço yönetimi açılarından irdelenmekte ve şirketlerin gelir gider boyutları çerçevesinde bilançolarını nasıl yönettikleri açıklanmaktadır. Çalışmanın uygulama bölümünde, finansal analiz aracılığıyla sigorta şirketlerinin kârlılık ve performans analizleri yapılarak, kârlılık ve kârlılığa dayalı performans konularında somut ölçütler belirlenmekte ve şirketlerinin kârlılığı etkileyen içsel faktörler ortaya konulmaktadır. Elde edilen bulgular sayesinde, finansal sektörün önemli unsurlarından olan sigorta şirketlerinin mâli başarıya ulaşmaları için izlemeleri gereken yollar ve almaları gereken önlemler konusunda kanıtlar sağlanmaktadır
Özet (Çeviri)
The main function of insurance companies is to compensate the financial damages that the insured may encounter in the future with the premiums they collect. Insureds are included in the insurance system in order to cover the losses arising from the realization of the risk together. Insureds demand compensation for their damages as soon as the damage occurs. The healthy functioning of the system is possible if the insurance companies fulfill their obligations under the insurance contract. n order to fulfill these obligations, they must have a strong financial structure. In order to increase the competitiveness in the Turkish insurance sector, insurance companies are obliged to keep the profit and loss ratio balanced. Calculation of product premiums and damages which can be caused from that product is very important in terms of profit and loss balance. For this, the policy holder's morality, risk assessment of the place where he lives; if the policy is a vehicle insurance policy, the balance of the intended use of the vehicle and the damage premium of the person; if the person is going to use a health care product, the evaluation of the past illnesses of the insured person is the most important issue of the companies. Another important factor for profitability is market share. The more insurance companies can develop products, the more they can reach people. Companies operating in the insurance market must be financially strong. Therefore, companies need to assess their current financial position, security or risk of their investments. Internal and external analysts make systematic evaluations by applying performance-measuring techniques. In this study, the profitability and performance of insurance companies are analyzed. In this respect, the differences between the balance sheet structure and balance sheet management of insurance companies are examined and how they manage their balance sheets within the framework of income and expense dimensions is explained. In the application part of the study, the profitability and performance analyzes of insurance companies are made through analysis and concrete criteria are determined in terms of profitability and performance based on profitability. Thanks to the findings, evidence is provided about the ways and measures that insurance companies, which are among the important elements of the financial sector, must follow in order to achieve financial success.