Nizâmülmülk'ün Siyâsetnâmesinde mazdek ve mazdekî hareketler
mazdak and mazdakite movements in Nizam al-Mulk's Siyasatnama
- Tez No: 1015449
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYREDDİN KIZIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
Özet
Mazdek hareketi, Sâsânî Krallarından I. Kubad döneminde İran Coğrafyasında ortaya çıkmıştır. Siyasi, dini, sosyal ve ekonomik nedenlerle ortaya çıkan bu hareket kısa zamanda birçok insan tarafından benimsenmiştir. Mazdek hareketinin kurucusu Mazdek bin Bamdad'tır. Mazdek; kadın, mal ve servetin herkes tarafından ortaklaşa kullanılmasını savunmuş olup kendisinin peygamber olduğunu iddia ederek tarih sahnesine çıkmıştır. Mazdek'in öldürülmesinden sonra hareket; Hürremiyye, Bâbekiyye ve Mukannaiyye gibi isimler altında varlığını sürdürmeye devam etmiştir. Büyük Selçuklu'nun İran Coğrafyasına hâkim olmasıyla beraber bu hareketlerle karşı karşıya kalan Selçuklular bu hareketlerle mücadeleye girişmiştir. Nizâmülmülk, Siyasetnâme adlı eserinde Mazdek hareketinin ortaya çıkmasından Nûşirevân tarafından öldürülmesine, hareketin İran'da ortaya çıkardığı anarşiye ve diğer Mazdeki hareketlerden bahsetmektedir. Babası Kubad'ın aksine mevcut Mecûsî öğretisine bağlı olan Nûşirevân, Mazdek'in öğretilerinin sapkın olduğunu ve daha önce hiçbir toplumda görülmediğini öne sürerek onu öldürmüştür. Ana hatlarıyla bu çalışmanın amacı mevcut Mecûsî kroniklerini, ilk dönem İslâm kaynaklarını, Bizans kaynaklarını ve yakın dönem yerli, yabancı kaynakları tarayarak Nizâmülmülk'ün Siyâsetnâmesinde Mazdekî hareketlere olan bakış açısını ortaya ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The Mazdakite movement emerged in the geography of Iran during the reign of Sassanian King Kavadh I. This movement, which arose for political, religious, social, and economic reasons, was quickly embraced by many people. The founder of the Mazdakite movement was Mazdak ibn Bamdad. Mazdak advocated for the communal sharing of women, property, and wealth, and claimed to be a prophet. After Mazdak's death, his movement continued to exist under names such as Khurramites, Bâbakiyya, and Mukannaiyyah. Nizam al-Mulk, the vizier of the Great Seljuk Empire, discusses the Mazdakite movement in his work, Siyasatnama. He covers its emergence, Mazdak's execution by Khosrow I Anushirvan, the social anarchy it caused in Iran, and other Mazdakite movements. Unlike his father Kavadh, Anushirvan was loyal to the existing Zoroastrian doctrine. He had Mazdak killed, claiming that his teachings were heretical and had never been seen in any society before. The main objective of this study is to analyze Nizam al-Mulk's perspective on the Mazdakite movements in his Siyasatnama by examining existing Zoroastrian chronicles, early Islamic sources, Byzantine sources, and recent domestic and foreign sources.