Bankacılıkta insan kaynakları yönetiminde performans değerlendirme
The performance evaluation in human resource management in banking
  1. Tez No: 146624
  2. Yazar: NİZAMÜLMÜLK GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DELİCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
oz Bu tezde, Türkiye'de bankacılık sektöründe insan kaynaklan yönetiminde performans değerleme konusu incelenmiştir. Çalışmada kaynak taraması ve saha araştırması metodları kullanılmıştır. Saha araştırmasında, Türk bankacılık sistemini temsil eden 10 bankadan derlenen veriler değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, Türkiye'de bankaların performans değerlemeye özel bir önem verdikleri, bu konudaki gelişmeleri yakından takip ettikleri, performans değerlemede izleme, mülakat ve form doldurma yöntemleri kullandıkları, bunlardan form doldurma yöntemine özel bir önem verdikleri, elde edilen sonuçlan eğitim, ücret, insan kaynaklan planlaması ve işletmenin genel politikalarının oluşumunda kullandıktan tespit edilmiştir. ABSTRACT In this thesis, the issue of the performance evaluation in human resource management in Turkish banking sector was examinated. Literature review and area research methods are applied. Data are collected from 10 banks operating in Turkey. It is found that the banks in Turkey attribute a special importance to the performance evaluation and fallow up the developments in that area. It is also seen that the Banks in Turkey generally use observation, interview and form filling methods and give a sprecial importance to the form filling method. The results derived from performance evaluation are used in human resources planning, education and salary policies and setting of the general strategies of the banks.
Özet (Çeviri)